Այս ամառային զորակոչի ընթացքում զինծառայության է զորակոչվել կանխատեսվածից մոտ 15 տոկոսով ավելի քաղաքացի. Արծրուն Հովհաննիսյան
ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը ամփոփել է 2019 թ. ամառային զորակոչի տվյալները.
«2019 թ. ամառային զորակոչի ընթացքում պարտադիր զինվորական ծառայության է զորակոչվել կանխատեսվածից մոտ 15 տոկոսով ավելի քաղաքացի: Տոկոսը հիմնականում կապված է մեր քաղաքացիների հայրենիք վերադարձի, կամավոր ներկայանալու հետ, ինչպես նաև՝ այլ աշխատանքների: Ընդհանուր զորակոչված զինծառայողներից շուրջ 120-ը հատուկ քննությամբ կատարված ընտրության արդյունքում զորակոչվել են տեխնոլոգիական վաշտ, արդի տեխնոլոգիաների մշակման խումբ և այլ հատուկ ստորաբաժանումներ: 89-ը քաղաքացի զորակոչվել են «Ես եմ ծրագրով»:
«Պատիվ ունեմ» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ քաղաքացիաիրավական բնույթի պայմանագիր է կնքել 290 քաղաքացի:
Կրթության և գիտության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող 196 քաղաքացու ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տրվել է տարկետում:
Շնորհավորում ենք բոլորին և մաղթում բարի ծառայություն», - իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Number of drafted conscripts during summer exceeds predicted number by 15%: DM spokesperson
Spokesperson for Armenia’s Defense Ministry summed up in a Facebook post the results of 2019 summer military draft.
The spokesperson reported that during the 2019 summer draft the number of drafted conscripts was 15% more than predicted. He said this growth is agreed with the return of the citizens to the homeland, volunteering.
Hovhannisyan said that over 120 of the total drafted conscripts have been taken to technology regiments after special examination and some to other special divisions. Eighty-nine citizens have been drafted via “It’s me” program.
“About 290 citizens have signed civil-legal contracts with Defense Ministry in the sidelines of “I have honor” program. For significant achievements in education and science deferral of compulsory military service has been given to 196 citizens,” Hovhannisyan wrote.