Սոչիի օդանավակայանը հերքել է հայ աշխատակիցներին աշխատանքից հեռացնելու մասին տեղեկությունը
Սոչիի միջազգային օդանավակայանի աշխատակիցների զանգվածային հեռացման մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը և վիրավորական է ընկերության համար: Այս մասին ТАСС-ին հայտնել են օդանավակայանի մամուլի ծառայությունից:
Մի շարք լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում չորեքշաբթի հայտնվել են Սոչիի միջազգային օդանավակայանի աշխատակիցների ուղերձները, որոնք հայտնել են, թե ընկերությունն, իբրև թե արդեն երկրորդ տարին է, ինչ աշխատանքից հեռացնում է աշխատակիցներին՝ ազգային հատկանիշներով: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ այս խնդիրը վերաբերում է օդանավակայանի 200 աշխատակիցներին, որոնից մոտ 100-ն արդեն աշխատանքից ազատված են:
«Սոչիի միջազգային օդանավակայանը պաշտոնապես հայտարարում է, որ ընկերության կադրային քաղաքականությունը համապատասխանում է Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրության բոլոր նորմերին և պահանջներին:
Օդանավակայանի աշխատակազմը բամազգ է, և դա մենք համարում ենք մեր առավելությունը: Կադրային որոշումներ կայացնելիս միշտ հիմնվում ենք կորպորատիվ ստանդարտների, կանոնակարգերի, էթիկական նորմերի վրա, որոնք գոյություն ունեն բազմազգ թիմում, Սակայն աշխատակիցների փոքր մի խումբ, որոնք վերջերս դադարեցրել են իրենց աշխատանքային հարաբերությունները օդանավակայանի հետ, դիտավորյալ օգտագործում են ազգային դրդապատճառն իրենց անձնական շահերի համար՝ հատուկ պայմաններ պահանջելով իրենց համար», - հայտնել են օդանավակայանի մամուլի ծառայությունից:
«Սոչիի օդանավակայանը կոչ է անում անօրինական գործողությունների նախաձեռնողներին հրաժարվել Ռուսաստանի Դաշնության օրենքները խախտող այսպիսի գործողություններից», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Аэропорт Сочи опроверг информацию об увольнениях сотрудников по национальному признаку
Информация о массовом увольнении сотрудников Международного аэропорта Сочи по национальному признаку противоречит действительности и является оскорбительной для компании. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе аэропорта.
В среду в ряде СМИ и соцсетях появилось обращение сотрудников Международного аэропорта Сочи, которые сообщали, что на предприятии якобы уже второй год идет увольнение сотрудников по национальному признаку. В заявлении сообщалось, что данная проблема касается работающих 200 сотрудников аэропорта, около 100 уже уволенных.
"В связи с появлением противоречащей действительности и оскорбительной для компании информации в СМИ Международный аэропорт Сочи официально заявляет, что кадровая политика компании соответствует всем нормам и требованиям законодательства Российской Федерации. Состав сотрудников аэропорта многонационален, и мы считаем это нашим неоспоримым преимуществом, принимаемые кадровые решения всегда основываются на корпоративных стандартах и положениях, этических нормах, существующих в многонациональном коллективе. Однако небольшая группа сотрудников, недавно расторгнувших трудовые отношения с аэропортом, намеренно использует национальный мотив в своих личных интересах, требуя для себя особых условий. Мы считаем, что действия этой группы лиц не только не правомерны, но и ведут к разжиганию межнациональной розни, что недопустимо", - сообщили в пресс-службе воздушной гавани.
"Аэропорт Сочи призывает инициаторов незаконной акции отказаться от подобных действий, нарушающих законодательство РФ", - говорится в сообщении.