ԱՄՆ-ն պատրաստ է հազարավոր զինծառայողների դուրս բերել Աֆղանստանից
Միացյալ Նահանգների իշխանությունները պատրաստվում են իրենց հազարավոր զինծառայողներին դուրս բերել Աֆղանստանից՝ հանրապետությունում խաղաղ կարգավորման գործարքի շրջանակներում «Թալիբան» արմատական շարժման կողմից մի շարք զիջումների փոխարեն, հայտնում է «The Washington Post»-ը՝ հղում անելով Սպիտակ տան իր աղբյուրներին:
Նրանց տվյալներով, ըստ պայմանավորվածությունների, թալիբները պետք է Աֆղանստանի կառավարության հետ բանակցություններ սկսեն ավելի ընդգրկուն հաշտության համաձայնագրի շուրջը: Ըստ որում ԱՄՆ-ն երկրում իր զորակազմը կկրճատի մոտավորապես 14 հազարից մինչև 8-9 հազար զինծառայող:
Այդքան էր տեղաբաշխված հանրապետությունում, երբ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2017 թվականին զբաղեցրեց իր պաշտոնը:
Համաձայնությունների շրջանակում թալիբները պետք է, մասնավորապես, պահպանեն հրադադարի ռեժիմը և հրաժարվեն «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական ցանցի հետ կապերից:
Համաձայնագիրը ձևակերպվել է թալիբների և Աֆղանստանի խնդրով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Զալմայ Խալիլզադի միջև մի քանի ամիս տևած բանակցությունների արդյունքներով:

США готовы вывести тысячи военнослужащих из Афганистана по соглашению с талибами
Американские власти готовятся вывести тысячи своих военнослужащих из Афганистана в обмен на ряд уступок со стороны радикального движения "Талибан" (запрещено в РФ) в рамках сделки по мирному урегулированию в республике. Об этом сообщила в четверг газета The Washington Post со ссылкой на свои источники в Белом доме.
По их данным, в соответствии с договоренностями, талибы должны начать переговоры о более крупном мирном соглашении непосредственно с афганским правительством. При этом США сократят свой контингент в стране с примерно 14 тыс. до 8-9 тыс. военнослужащих.
Примерно столько было дислоцировано в республике, когда президент США Дональд Трамп занял свой пост в 2017 году.
В рамках договоренностей талибы должны, в частности, соблюдать режим прекращения огня и отказаться от связей с террористической сетью "Аль-Каида" (запрещена в РФ). Соглашение было сформировано по итогам нескольких месяцев переговоров между талибами и спецпредставителем США по Афганистану Залмаем Халилзадом.