Սահմանին հանգիստ է, կրակոցների քանակը նվազել է, կան տեղեր նույնիսկ, որ կրակոց չի եղել. ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ
03/08/2019 13:23
Այս պահի դրությամբ սահմանում լարվածություն չկա, բայց եղել է, այսօր «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցաշարի մեկնարկին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը։
«Այս պահին իրավիճակը սահմանին հանգիստ է։ Կարող եմ ավելին ասել՝ վերջին երկու օրերի ընթացքում կրակոցների քանակը կտրուկ նվազած է, առանձին տեղերում նույնիսկ կրակոց չի եղել», - հայտարարեց Դավթյանը։
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին շրջանում անհնագիստ իրավիճակին, երբ հակառակորդի կրակոցներից պայմանագրային զինծառայող էր վիրավորվել, Դավթյանն ասաց՝ լարվածությունը կապված չի եղել հայկական Զինված ուժերի գործունեության հետ։
«Դա դիտարկվում է որպես սադրանք՝ ադրբեջանական կողմից։ Մեր զինված ուժերը համապատասխան գործողություններ իրականացրել են՝ ի պատասխան նրանց կողմից արված սադրանքների», - նշեց Արտակ Դավթյանը։

Situation on border calm, number of shooting drastically reduced: head of Armed Forces’ Chief of Staff
03/08/2019 13:33
No tension has been registered on the border as of now, head of the Chief Staff of the Armenian Armed Forces Artak Davtyan told the reporters today.
“As of now, the situation on the border is calm. Moreover, during the past two days the number of ceasefire violations has sharply reduced. In some places even no shooting has been registered,” Davtyan said.
Referring to the recent worrying situation on the Armenian-Azerbaijani border which resulted in murder of Armenian serviceman and wounding of another by the Azerbaijani snipers, Davtyan said that it was not connected with the activities of the Armenian Armed Forces.
“It is viewed as provocation by the Azerbaijani side. Our Armed Forces were undertaking corresponding measures in response to their provocations,” Davtyan said.