Եթե երկրում լիներ ինստիտուցիոնալ կաթված, ապա իշխանափոխությունից հետո պետք է ամեն ինչ արագ փլուզվեր, և դադարեր գործել. Չալաբյան
05/08/2019 11:51
Շաբաթը ցանկանում եմ սկսել կարևոր դիտարկումից։ Թեև Հայաստանում արձակուրդային սեզոն է, մարդիկ ցանկանում եմ վերջապես հանգստանալ գերլարված տարուց, սակայն քաղաքականությունը պարբերաբար վերադառնում է մեր կյանք, այս անգամ էլ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական արմատական հայտարարությամբ, որ Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կաթված է, ոչ մի բան չի աշխատում, և դրա մեղավորը նախորդ իշխանություններն էին, որոնք տարել էին երկիրը համակարգային ձախողման, ֆեյսբուքյան էջում գրում է «Ազգային օրակարգ» կուսակցության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը:
«Սա շատ լուրջ պնդում է, և համապատասխան լուրջ վերլուծության կարիք ունի։ Ես ինքս երկար տարիներ զբաղվել եմ տարբեր երկրներում պետական և մասնավոր կառույցների համակարգային կարողությունների ուսումնասիրությամբ և զարգացմամբ, դա իմ հիմնական մասնագիտությունն է, և կարող եմ գնահատել Հայաստանի իրական վիճակը, առավել ևս, որ նման հետազոտություն իմ թիմի հետ Հայաստանում ևս իրականացրել եմ 2017 թ․
Եթե համեմատենք Հայաստանի ինստիտուցիոնալ կարողությունները ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիայի, կամ Շվեյցարիայի հետ, դրանք ակնհայտ թույլ են։ Եթե դրանք համեմատենք նույնիսկ Ռուսաստանի Դաշնության կամ Էստոնիայի հետ, ապա մենք շատ հարցերում դեռևս հետ ենք մնում իրենցից։ Մեր պետական համակարգում նախորդ իշխանությունների օրոք և կոռուպցիայի մակարդակն էր ակնհայտորեն բարձր, և որը պակաս ակնհայտ էր, շատ կառույցներ գործում էին իմիտացիոն տրամաբանությամբ, երբ ավելի շատ գործունեություն էին ցույց տալիս, քան իրական արդյունք։ Դրանով հանդերձ, խոսել, որ նախորդ իշխանությունները բերել էին երկիրը ինստիտուցիոնալ ձախողման, ևս չափազանցություն է, և հակասում է առողջ տրամաբանությանը, և ահա թե ինչու։
Եթե երկրում լիներ ինստիտուցիոնալ կաթված, ապա իշխանափոխությունից հետո պետք է ամեն ինչ արագ փլուզվեր, և դադարեր գործել։ Իրականությունը սակայն այն է, որ Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է ողջ այս ընթացքում անառիկ պահել մեր սահմաննները, ԱԱԾ-ն մեծ թափով ձեռնամուխ է եղել կոռուպցիայի դեմ պայքարի (և դա առանց լուրջ կադրային փոփոխությունների), ՊԵԿ-ը զգալիորեն ավելացրել է հարկերի հավաքումը (նույնիսկ կրճատելով աշխատակազմը), իսկ Կենտրոնական բանկն էլ պահում է դրամի կայունությունը և ցածր ինֆլյացիան։ Այս բոլոր կառույցները, առանց բացառության, ղեկավարում են նախորդ համակարգի օրոք ձևավորված կադրերը, և նրանք իրենց գործը, թեև ոչ իդեալական, բայց հիմնականում նորմալ իրականացնում են, այլապես մենք այսօր երկրում քաոս կունենայինք։ Սա նաև ցույց է տալիս, որ նախկին համակարգում բոլորը չէին կոռուպցիոներ, և շատ մարդիկ պետական համակարգ էին գալիս՝ ազնվորեն ծառայելու սեփական երկրին։
Պատկերը իհարկե ամենուրեք չի այդպես։ Այն ոլորտներում, որտեղ կառավարումը իրականացնում են վարչապետ Փաշինյանի բերած կադրերը, կան և քաոտիկ զարգացումներ, դրա օրինակներից մեկը դարձել է Երևանի քաղաքապետարանը, որը կարծես անհուսորեն ընկղմվում է խրոնիկ ճգնաժամի մեջ, և դա միակ օրինակը չի։ Բայց արդյոք ճիշտ է սեփական կադրերի անփորձությունը և անկարողությունը վերագրել համակարգային ձախողմանը։ Գուցե պարզապես պետք է ընդունել, որ երկրում յուրաքանչյուր ոլորտում պետք է կառավարեն իրենց գործի պրոֆեսիոնալները, որոնք կկարողանան մի կողմից կայունություն ապահովել, որպեսզի վիճակը չվատանա, մյուս կողմից էլ իրակականացնեն անհրաժեշտ համակարգային բարեփոխումներ, որպեսզի իսկապես մի հրաշալի օր, մենք մեր կարողությունների մակարդակով հավասարվենք աշխարհի առավել զարգացած երկրներին։ Իշխանությունն էլ այդ պրոֆեսիոնալների համար պետք է գործունեության թափանցիկ և գրավիչ պայմաններ ապահովի, որպեսզի մարդիկ հաճույքով իրենց գործն անեն, և կոռուպցիայի մասին նույնիսկ չմտածեն։
Առայժմ սակայն դա տեղի չի ունենում։ Ընտրություններից ի վեր Ազգային ժողով չի մտել որևէ մեկ օրենք, որը կոչված է զարգացնել Հայաստանի կառավարման կարողությունները, կամ օրենք, որը ուղղված է համակարգային կոռուպցիայի նվազմանը։ Փոխարենը, լայվեր, լայվեր, լայվեր, և անընդհատ մեղավորների և թշնամիների որոնում։ Բայց մեր երկրում պետք չի ոչ թշնամիների թիվը ավելացնել, ոչ էլ անընդհատ հեծանիվներ հայտնագործել՝ աշխարհում շատ երկրներ են անցել նույն ճանապարհով (մասնավորապես, Արևելյան Եվրոպայում)՝ նվազեցնելով համակարգային կոռուպցիան, և բարձրացնելով պետական կառավարման կարողությունները։ Պետք է այդ երկրների փորձը ուսումնասիրել, տեղայնացնել, և հետևողական ներդնել, այդ դեպքում լրիվ այլ արդյունք կստանանք մի քանի տարուց, ու անընդհատ լայվ մտնելու կարիք էլ չի լինի։ Մինչ այդ, բոլորիդ լավ շաբաթ եմ ցանկանում, դեռ աշխատողներին՝ գործերին հաջողություն, իսկ հանգստացողներին էլ՝ ուրախ հանգիստ», - գրում է նա։

Если бы в стране был институциональный паралич, то после смены власти все должно было быстро развалиться и прекратить функционировать – Аветик Чалабян
05/08/2019 14:13
«Хочу начать неделю с важного наблюдения. Хотя в Армении сейчас сезон отпусков и люди хотят, наконец, отдохнуть от сверхнапряженного года, однако политика периодически возвращается в нашу жизнь, в этот раз благодаря очередному радикальному заявлению премьер-министра Никола Пашиняна о том, что в Армении институциональный паралич и ничего не работает. В этом виновны прежние власти, которые привели страну к системному краху», - написал на своей странице в Facebook соучредитель партии «Национальная повестка» Аветик Чалабян.
«Это очень серьезное утверждение и нуждается в соответствующем серьезном анализе. Я лично на протяжении долгих лет занимался изучением институциональных возможностей государственных и частных структур в различных странах, это моя основная специальность, и могу оценить реальную ситуацию в Армении, тем более, что провел такое изучение вместе со своей командой в Армении также в 2017 году.
Если сравнить институциональные возможности Армении с США, Великобританией или Швейцарией, то они явно слабее. Если сравнить их с Российской Федерацией или Эстонией, то мы во многих вопросах все еще отстаем от них. Во время прежней власти уровень коррупции в нашей государственной системе был явно высоким, и что не менее очевидно, многие структуры действовали по инерционной логике, показывая больше  деятельность, чем реальный результат. Вместе с тем, говорить о том, что прежние власти привели страну к институциональному краху, также преувеличение и противоречит здравой логике, и вот почему.
Если бы в стране был институциональный паралич, то после смены власти все должно было быстро развалиться и прекратить функционировать. Однако действительность в том, что Министерство обороны продолжает весь этот период держать неприступными наши границы, Служба национальной безопасности взяла на себя обязательство по борьбе с коррупцией (и это без серьезных кадровых изменений), Комитет государственных доходов значительно увеличил сбор налогов (даже сократив персонал), а Центральный банк удерживает стабильность драма и низкую инфляцию. Всеми этими структурами, без исключения, руководят сформировавшиеся во время прежней власти кадры, и они выполняют свою работу, хотя и не идеально, но в основном нормально, в противном случае сегодня мы имели бы в стране хаос. Это также демонстрирует, что в прежней системе не все были коррумпированными и многие люди приходили в государственную систему, чтобы честно служить своей стране.
Конечно, не везде такая картина. В тех сферах, где управление осуществляют приведенные премьер-министром Пашиняном кадры, есть хаотичные развития и одним из таких примеров является мэрия Еревана, которая, кажется, безнадежно погружается в хронический кризис, и это не единственный пример. Однако правильно ли приписывать неопытность и неспособность собственных кадров структурному провалу. Может просто нужно признать, что в каждой сфере в стране управлением должны заниматься профессионалы своего дела, которые, с одной стороны, смогут обеспечить стабильность, чтобы ситуация не ухудшалась, а с другой стороны – осуществить необходимые структурные реформы, чтобы в один прекрасный день мы по уровню своего потенциала  на самом деле сравнялись бы с наиболее развитыми странами. А власти должны обеспечить для деятельности этих профессионалов прозрачные и привлекательные условия, чтобы люди с удовольствием выполняли свою работу и даже не думали бы о коррупции.
Однако этого пока не происходит. Начиная с выборов, в Национальное Собрание не был представлен какой-либо закон, который призван развивать потенциал управления в Армении, или закон, который направлен на сокращение системной коррупции.
Вместо этого, лайвы, лайвы и лайвы, и постоянный поиск виновных и врагов. Но в нашей стране не нужно ни увеличивать число врагов, ни постоянно изобретать велосипеды, много стран в мире прошли этот путь (в частности в Восточной Европе), сокращая структурную коррупцию и повышая потенциал государ ственного управления. Нужно просто изучить опыт этих стран, локализовать его и последовательно внедрять, в таком случае мы получим совершенно другой результат и через несколько лет не будет нужды постоянно выходить в лайв», - написал Аветик Чалабян.