Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը դիվանագիտական ձախողում է որակել ԱՄՆ-ի սահմանած պատժամիջոցները
Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը դիվանագիտական ջանքերի ձախողում է որակել իր նկատմամբ ԱՄՆ-ի սահմանած պատժամիջոցները: Նա այդ մասին հայտարարել է երկուշաբթի՝ Թեհրանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Իմ նկատմամբ պատժամիջոցները նշանակում են հրաժարում երկխոսությունից և Վաշինգտոնի դիվանագիտության ձախողում», - Զարիֆի խոսքը մեջբերել է «ISNA» գործակալությունը:
Նա ավելացրել է, որ «ԱՄՆ-ն չկարողացավ կոալիցիա կազմել Հորմուզի նեղուցում, իսկ նրա դաշնակիցները չեն ցանկանում միանալ այդ ձեռնարկին»:
Նախարարը հայտարարել է, որ «Իրանի առաջընթացն ու զարգացումը լավագույն պատասխանը կլինեն ԱՄՆ-ի ճնշման ու տնտեսական ահաբեկչության քաղաքականությանը: Ոչ մի կայսրություն հավերժական չէ, և մենք կանգուն կմնանք այս պայքարում՝ հենվելով Իրանի ժողովրդի վրա»:

Глава МИД Ирана назвал санкции США против него "провалом дипломатии"
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф назвал провалом дипломатических усилий введенные против него санкции США. Об этом он сказал в понедельник на пресс-конференции в Тегеране.
"Санкции в отношении меня - это отказ от диалога и провал дипломатии Вашингтона", - цитирует Зарифа агентство ISNA.
Он добавил, что "США не смогли сформировать коалицию по Ормузскому проливу, а их союзники не желают присоединяться к ним в этом предприятии".
Министр заявил, что "прогресс и развитие Ирана будет лучшим ответом на политику американского давления и экономического терроризма. Любая империя не вечна, и мы выстоим в этой борьбе, опираясь на иранский народ".