Զելենսկին զանգահարել է Պուտինին՝ քննարկելու Դոնբասի իրադրությունը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ չորեքշաբթի հեռախոսով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Դոնբասի իրադրությունը: Այս մասին նա հայտարարել է ուժայինների հետ կայացած արտակարգ խորհրդակցության արդյունքներին նվիրված բրիֆինգում, որը գումարվել էր Դոնբասի ուժային գործողության գոտում ուկրաինացի չորս զինծառայողների զոհվելու պատճառով:
Ուկրաինական կողմը գտնում է, որ նրանք գնդակոծվել են Դոնբասի աշխարհազորայինների կողմից:
«Ես այսօր առավոտյան խոսել եմ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Շտապ կարգով զանգահարել եմ նրան և ասել, որ դա մեզ չի մոտեցնում խաղաղությանը», - ասել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահն ավելացրել է, որ խնդրել է Ռուսաստանի նախագահին՝ ազդել «այն կողմի վրա, որպեսզի նրանք դադարեցնեն սպանությունները»:

Зеленский заявил, что звонил Путину, чтобы обсудить ситуацию в Донбассе
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что в среду обсудил по телефону с президентом РФ Владимиром Путиным обстановку в Донбассе. Об этом он заявил на брифинге по итогам экстренного совещания с силовиками, созванного из-за гибели четырех украинских военнослужащих в зоне силовой операции в Донбассе. Украинская сторона считает, что они были обстреляны со стороны ополченцев.
"Я сегодня утром разговаривал с президентом России Владимиром Путиным, - сказал Зеленский. - Срочно ему позвонил. Сказал, что это нас не приближает к миру".
Президент Украины добавил, что просил российского лидера повлиять "на ту сторону, чтобы они прекратили убийства".
Зеленский сообщил, что он также поднимал вопросы сокращения сроков постройки моста в Станице Луганской и тему возвращения украинских заключенных.