Բա ես է՞դ մարդն եմ, որ հրաման տամ՝ կրակել ցուցարարների վրա. Սամվել Կարապետյան
Գեներալ-մայոր, Արցախի հերոս Սամվել Կարապետյանն Armlur.am-ի հետ զրույցում հերքել է 2008թ.-ի մարտի 1-ին ցուցարարների վրա կրակելու հրաման արձակելու մասին տեղեկությունները։
«Տեղյակ եմ հրապարակման մասին, բայց չեմ ուսումնասիրել: Բա ես ո՞վ եմ, որ հրաման տամ: Է՜: Բա ես է՞դ մարդն եմ, որ հրամանամ տամ՝ կրակել ցուցարարների վրա: Ինձ տեղեկացրել են, որ նման հրապարակում է եղել, բայց ես այս պահին շատ զբաղված եմ՝ Համահայկական խաղերի հետ կապված: Վերջացնենք, փաստաթուղթը կուսումնասիրեմ, բոլոր հարցերին կպատասխանեմ», - ասել է նա:
Նշենք, որ «BBC»-ն այսօր հրապարակած իր հոդվածում նշել էր, որ արցախյան ուժայիններն են 2008թ.-ի մարտի 1-ին կրակել ցուցարարների վրա, նախագահականում գործել է գաղտնի շտաբ, իսկ Գագիկ Ծառուկյանը և Սամվել Ալեքսանյանը ֆինանսավորել են գաղտնի շտաբը։
Այսօր Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամները հայտարարել էին, որ իրենց տրամադրված քրեական գործի նյութերում նման հանգամաքնները բացակայում են։

Самвел Карапетян: Как я мог отдать такой приказ?! Разве я такой человек?!
Герой Арцаха, генерал-майор Самвел Карапетян в беседе с Armlur.am опроверг сведения о приказе стрелять в митингующих 1 марта 2008 года.
«Я знаю об этой публикации, но не изучил. Как я мог отдать такой приказ?! Эх…разве я такой человек?! Разве я мог отдать приказ стрелять в митингующих?! Мне сообщили, что появилась подобная статья, но сейчас я очень занят, в связи с Всеармянскими играми. Когда закончим, я изучу документ, отвечу на все вопросы», - сказал он.
Отметим, что в опубликованной сегодня BBC статье отмечается, что огонь по демонстрантам 1 марта 2008 года открыли карабахские силовики, что в подвале администрации президента была расквартирована специальная группа, а бизнесмены Гагик Царукян и Самвел Алексанян финансировали этот тайный штаб.
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна заявили сегодня на пресс-конференции, что в предоставленных им материалах уголовного дела подобные обстоятельства отсутствуют.