Աֆղանստանի նախագահը ներում Է շնորհել 35 թալիբ բանտարկյալի
«Թալիբան» արմատական շարժման առնվազն 35 զինյալներ, որոնք գտնվում էին Աֆղանստանի ազգային անվտանգության վարչության բանտում, ազատ են արձակվել նախագահ Աշրաֆ Ղանիի հրամանագրով, հայտնել է «Khaama Press» գործակալությունը՝ հղում անելով գերատեսչության հայտարարությանը:
Համաներման մասին հրամանագիրը ստորագրվել է «Իդ ալ Ադհա» (Ղուրբան-բայրամ) տոնի կապակցությամբ: Բանտարկյալներն ազատվել են որպես բարի կամքի դրսևորում՝ «հրադադարի հաստատմանն աջակցելու համար»: Ինչպես նշում է գերատեսչությունը, կալանավորներին ազատելը կառավարության պատրաստակամության վառ օրինակ է՝ հակամարտությանը վերջ դնելու գործում:
Աֆղանստանի ազգային անվտանգության վարչությունը հաստատակամորեն կոչ է արել ազատ արձակված թալիբներին՝ հրաժարվել «խաղաղության և երկրի կայունության թշնամիների» հետ փոխգործակցությունից»։

Президент Афганистана помиловал 35 заключенных талибов
Не менее 35 боевиков радикального движения "Талибан", находившихся в тюрьме Национального управления безопасности Афганистана, освобождены по указу президента Ашрафа Гани, передает агентство Khaama Press со ссылкой на заявление ведомства.
Указ о помиловании был подписан в честь праздника "Ид аль-Адха" (Курбан-байрам). Заключенные были освобождены в качестве жеста доброй воли "для содействия продвижению перемирия". Как сообщает ведомство, освобождение заключенных служит ярким примером готовности правительства решать вопросы мира и окончания конфликта.
Национальное управление безопасности Афганистана настоятельно призвало освобожденных талибов отказаться от взаимодействия с "врагами мира и стабильности в стране", отмечает агентство.