«Հրապարակ». ԱԺ-ում բաժնի ղեկավարը սրտի տագնապով տեղափոխվել է հիվանդանոց
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած արձակուրդային սեզոնին՝ Ազգային ժողովում աժիոտաժ է։ Հուլիսի 13-ին ԱԺ խորհրդի նիստում ընդունված կառուցվածքային փոփոխությունների մասին որոշման հիման վրա փոփոխություններն են մեկնարկել։ Միավորվում են բաժիններ, նոր հաստիքացուցակ է կազմվում, որի քողարկված նպատակն անցանկալի կադրերից ազատվելն է։ Երեկ այս հողի վրա արտակարգ միջադեպ է գրանցվել․ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարության և հեռահաղորդակցության համակարգերի սպասարկման բաժնի ղեկավար Սասուն Պետրոսյանի զրույցն ավարտվել է վերջինիս ինքնազգացողության վատացմամբ՝ սրտի տագնապով։
Նրան տեղափոխել են հիվանդանոց, որտեղ ստենտավորել են։ Բանն այն է, որ նշված բաժինը միավորվել է հասարակայնության հետ կապերի վարչության հետ՝ դարձել հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչություն, արդյունքում Պետրոսյանը կորցնում է բաժնի ղեկավարի պաշտոնը։ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Տիգրան Գալստյանը մեր զրույցում հերքեց, թե Պետրոսյանի ինքնազգացողությունը վատացել է վիճաբանության արդյունքում, ասաց, որ կոնկրետ հեռահաղորդակցության ոլորտի աշխատակիցներին չեն պատրաստվում կրճատել. «Նրանց ասել ենք՝ մնացեք ձեր տեղում, առաջարկել ենք, որ նոր ձևավորված ստորաբաժանումում համալրեն նախկին տեղին համարժեք տեղը»։
Մեր տեղեկություններով, հասարակայնության հետ կապերի վարչության աշխատակիցների գերակշիռ մասին արդեն կադրերի ռեզերվ են ուղարկել, ԱԺ-ում չգիտեն՝ ինչ սկզբունքով և ովքեր են աշխատելու։ Ավելի վաղ գրել էինք, որ այս փոփոխությունների արդյունքում ԱԺ-ն պետական ծառայողի դասի աշխատակազմ այլևս չի ունենա, ներկայիս 230 հաստիքն առնվազն 50 տոկոսով կկրճատվի, իսկ մյուս աշխատողների հետ քաղաքացիաիրավական պայմանագրեր կկնքվեն»:

«Грапарак»: Начальник одного из отделов госпитализирован из парламента с инфарктом миокарда
Газета «Грапарак» пишет, что несмотря на отпускной сезон, в Национальном Собрании царит ажиотаж. На основании принятого 13 июля на заседании Совета НС решения о структурных изменениях в парламенте начались изменения. Объединяются отделы, составляется новое штатное расписания, замаскированная цель которого – избавиться от нежелательных кадров.
Накануне на этой почве произошел инцидент: разговор между руководителем аппарата Национального Собрания и начальником отдела по обслуживанию коммуникационных систем Сасуном Петросяном завершился ухудшением самочувствия последнего и инфарктом миокарда.Его госпитализировали в больницу, где ему была проведена операция по стентированию.
«Дело в том, что указанный отдел объединен с управлением по связям с общественностью и стал управлением по связям с общественностью и коммуникациям, в результате чего Петросян потерял должность начальника отдела. В беседе с нами руководитель аппарата парламента Тигран Галстян опроверг, что самочувствие Петросяна ухудшилось в результате спора, и сказал, что конкретно сотрудников сферы коммуникаций сокращать не собираются. "Им сказали, оставайтесь на своих местах, предложили, чтобы в новом сформированном подразделении заняли место, равнозначное прежнему".
По нашим сведениям, преимущественная часть сотрудников управления по связям с общественностью уже отправлена в кадровый резерв, в Национальном Собрании не знают, кто и по какому принципу останется работать», - отмечает газета.
Ранее издание писало о том, что в результате этих структурных изменений нынешнее штатное расписание парламента, содержащее 230 единиц, должно сократиться как минимум на 50%, с остальными сотрудниками будут заключены гражданско-правовые договора и они не будут защищены законом о гражданской службе, поскольку аппарат парламента не должен иметь класс государственных гражданских служащих.