Այս տարի Աբովյանում կհիմնվի ևս մեկ խոշոր ադամանդագործական ընկերություն. Մարզպետ
Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքում այսօր առավոտյան մեկնարկել է «Իմ քայլը հանուն Կոտայքի մարզի» ներդրումային բիզնես ծրագրերի ֆորումը:
Համաժողովին ներկա է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության անդամներ, տնտեսության տարբեր ոլորտներ ներկայացնող գործարարներ, օտարերկրյա ներդրողներ և շահագրգիռ այլ անձինք:
Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը ներկայացնելով մարզի հնարավորությունները հայտարարեց, որ մարզը բազմաճյուղ տնտեսություն ունեցող մարզերից մեկն է, ՀՆԱ-ի մեջ մարզի տեսակարար կշիռը կազմում է 7 տոկոս, իսկ մարզի տնտեսության ծավալում գերակշռող մասը կազմում է արդյունաբերությունը։
Մարզպետի խոսքով, մարզի տնտեսության զարգացման գերակա 4 հիմնական ճյուղերն են՝ ադամանդագործությունը, վերականգնվող էներգետիկան, ինտենսիվ այգեգործությունը և տեխնոլոգիական գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունն ու հյուրընկալությունը։
Խոսելով ադամանդագործության ճյուղի մասին, մարզպետն ասաց, որ ադամանդագործական արտադրանքի կշիռը մարզի մշակող արդյունաբերության 7,5 տոկոսն է կազմում։ Մարզում գործում են 13 ադամանդագործական ընկերություններ։ Ավելին, ըստ մարզպետի, այս տարի Աբովյանում կհիմնվի ևս մեկ խոշոր ադամանդագործական ընկերություն։
«Մշակվող ադամանդի հումքը ներմուծվում է, իսկ արտադրված ադամանդն՝ արտահանվում։ Մարզի ադամանդագործական ձեռնարկություններում աշխատում են շուրջ 700 քաղաքացիներ։ Ադամանդագործության համար մեր մարզում կան մեծ նախադրյալներ՝ հարուստ փորձ, միջազգային շուկայում մեծ ճանաչում և մասնագետներ», - հայտարարեց մարզպետը։
Նկատենք, սա 8-րդ նման համաժողովն է: Մինչ այդ նման համաժողովներ են անցկացվել Արարատի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Տավուշի, Շիրակի մարզերում:

В Цахкадзоре стартовал бизнес-форум «Мой шаг во имя Котайкской области»
Сегодня в городе Цахкадзор стартовал форум инвестиционных бизнес-программ «Мой шаг во имя Котайкской области».
На форуме присутствует премьер-министр Армении Никол Пашинян, члены правительства, предприниматели, инвесторы и заинтересованные лица, представляющие различные отрасли экономики.
Губернатор Романос Петросян, представляя возможности Котайкской области, отметил, что это одна из имеющих многоотраслевую экономику областей республики, удельный вес которой составляет в  ВВП 7 процентов, а основную долю в экономики области составляет промышленность.
По словам губернатора, есть четыре приоритетные отрасли развития экономики – алмазная промышленность, возобновляемая энергетика, интенсивное садоводство и технологическое сельское хозяйство, туризм и гостеприимство.
Говоря об алмазной промышленности, губернатор отметил, что в перерабатывающей отрасли области удельный вес продукции алмазной промышленности составляет 7,5%. В области действуют 13 алмазообрабатывающих предприятий. Более того, по словам губернатора, в этом году в Абовяне будет основана еще одно крупная алмазообрабатывающая компания.
«Алмазное сырье для обработки импортируется, а обработанная продукция экспортируется. На алмазообрабатывающих предприятиях области работают порядка 700 граждан. Для развития алмазообрабатывающей отрасли в нашей области есть большие предпосылки, большой опыт, признание на международном рынке и специалисты», - заявил губернатор.
Отметим, что это уже восьмой по счету бизнес-форум. До этого аналогичные мероприятия проводились в Араратской, Лорийской, Гегаркуникской, Сюникской, Тавушской, Ширакской областях.