Եթե խնդիրները լուծված չեն, ի՞նչ շահագործման մասին է խոսքը. Սերգեյ Բագրատյանը՝ Ամուլսարի մասին
Բաղրամյան 26-ի դիմաց Ամուլսարի հանքի շահագործման բողոքի ակցիային է միացել ԲՀԿ-ական պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը: Նա նշեց, որ Բաղրամյան 26 է եկել որպես պատգամավոր՝ ժողովրդի կողքին լինելու համար:
Դիտարկմանը, թե ի՞նչ դիրքորոշում ունի հանքի շահագործման մասով, Բագրատյանն ասաց.
«Առնվազն Արփա-Դարբ-Որոտան գետերի մասով ծրագիրը թերի է: Սա ընդունել են և, փորձագետները, և Լիդիանի ղեկավարը: Եթե այս խնդիրները լուծված չեն, ինչ շահագործման մասին է խոսքը: Միայն դա բավարար է, որ չշահագործվի»:
Հիշեցնենք, որ այսօր Փաշինյանը Ամուլսարի հարցով Բաղրամյան 26-ում քննարկում է անցկացնում Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի, ավագանու անդամների, ուսուցիչների և տնօրենների, առողջարանների, հյուրանոցների տերերի հետ: Դրան զուգահեռ Բաղրամյան 26-ի դիմաց բողոքի ակցիա է ընթանում ընդդեմ հանքի շահագործման:

Сергей Багратян: Если проблемы не решены, о какой эксплуатации может идти речь?
Депутат парламента от партии «Процветающая Армения» Сергей Багратян присоединился к акции протеста против эксплуатации Амусларского золотоносного месторождения перед зданием резиденции на Баграмяна 26. Он отметил, что пришел сюда, чтобы быть вместе с народом.
На вопрос, какова его позиция в вопросе эксплуатации месторождения, Сергей Багратян ответил:
«Программа неполноценная как минимум по части рек Арпа – Дарб – Воротан. Это признают и эксперты, и руководитель "Лидиан". Если эти проблемы не решены, то о какой разработке может идти речь? Только этого достаточно, чтобы месторождение не эксплуатировалось».
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян проведет сегодня в резиденции на Баграмяна 26 обсуждение по вопросу Амусларского золотоносного месторождения с руководителем общины Джермук, членами Совета старейшин, учителями и директорами школ, владельцами здравниц и гостиниц. Ряд активистов проводят параллельно перед резиденцией на Баграмяна 26 акцию протеста против эксплуатации Амуслара.