Թրամփի այցը Դանիա չեղարկվել է
Սպիտակ տունը չեղյալ է հայտարարել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ սեպտեմբերի 2-3-ը նախատեսված այցը Դանիա: Այդ մասին հայտնել է NBC News հեռուստաալիքը՝ հղում անելով աղբյուրներին:
Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հեռուստաալիքին հաստատել է այդ տեղեկատվությունը:
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ այցը հետաձգում է Գրենլանդիան Միացյալ Նահանգներին վաճառելու հարցում դանիական կողմի շահագռրգռված չլինելու վերաբերյալ Դանիայի վարչապետի հայտարարությունից հետո:
«Դանիան շատ առանձնահատուկ երկիր է արտակարգ մարդկանցով, բայց, հենվելով վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիքսենի մեկնաբանությունների վրա, թե նա շահագրգռված չէ Գրենլանդիայի գնման քննարկման հարցում, ես կհետաձգեմ երկու շաբաթ հետո նախանշված մեր հանդիպումն՝ այլ ժամանակի վրա»,- գրել է Թրամփը Twitter-ում:

Белый дом отменил визит Трампа в Данию
Белый дом отменил запланированный на 2-3 сентября визит президента США Дональда Трампа в Данию, сообщил во вторник телеканал NBC News со ссылкой на источники.
Представитель Белого дома подтвердила телеканалу данную информацию. Трампа пригласила на официальный визит датская королева.
Ранее Дональд Трамп заявил, что переносит визит на две недели после заявления премьер-министра Дании о незаинтересованности датской стороны в продаже Гренландии Соединенным Штатам.
"Дания - очень особенная страна с невероятными людьми, но, основываясь на комментариях премьер-министра Метте Фредериксен, что она не заинтересована в обсуждении покупки Гренландии, я отложу нашу встречу, запланированную через две недели, на другое время", - написал Трамп в своем твиттере.