Ուրուգվայի նախագահի թոքերից մեկում չարորակ գոյացություն է հայտնաբերվել
Ուրուգվայի նախագահ Տաբարե Վասկեսի թոքերից մեկում  չարորակ գոյացություն է հայտնաբերվել: Այդ մասին նա ինքն է հայտնել լրագրողներին:
«Ես ժողովրդին տեղեկացնում եմ, որ շերտագրական հետազոտության ժամանակ հաստատվել է չարորակ գոյացության առկայությունն իմ աջ թոքում»,- հայտնել է Վասկեսը, որն ինքը կրթությամբ ուռուցքաբան է:
Նախագահը, որը 79 տարեկան է, հավելել է, որ մեկ կամ երկու օր կմնա հիվանդանոցում լրացուցիչ հետազոտությունների անցկացման համար: Վասկեսը նշել է, որ իրեն լավ է զգում:
Վասկեսը նախագահության առաջին ժամկետում (2005-ից մինչև 2010 թվականը) խոշոր հակածխախոտային արշավ էր սկսել, որի ժամանակ նույնիսկ դատական քաշքշուկների մեջ էր ընկել ծխախոտ արտադրող որոշ ընկերութուններից Philip Morris-ի հետ: Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ 2005 թվականից Ուրուգվայում ծխախոտից հրաժարվել է 294 հազար մարդ:

У президента Уругвая выявили злокачественное образование в легком
Злокачественное образование в лёгком выявлено у президента Уругвая Табаре Васкеса, сообщил он сам журналистам.
"Я информирую народ, что во время томографического исследования было подтверждено наличие злокачественного образования в правом легком", - сообщил Васкес, который сам по образованию является онкологом.
Президент, которому 79 лет, добавил, что останется на один или два дня в больнице для проведения дополнительных исследований.
Васкес отметил, что чувствует себя хорошо.
Во время своего первого срока (2005-2010 годы) Васкес развернул большую антитабачную кампанию, страна даже судилась с одним из крупнейших производителей сигарет Philip Morris. Согласно статистическим данным, с 2005 года курить в Уругвае бросили 294 тысячи человек.