Ամուլսարի վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացության հրապարակումը Փաշինյանի՝ ԱՄՆ կատարելիք այցին ընդառաջ, առնվազն, մտորելու տեղիք է տալիս. փորձագետ
22/08/2019 11:33
Ամուլսարի վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացությունը հրապարակվեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ կատարելիք այցին ընդառաջ: Կարծում եմ՝ այս հանգամանք առնվազն մտորելու տեղիք է տալիս: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանը՝ անդրադառնալով Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
«Դեռ մեկ տարի առաջ Նիկոլ Փաշինյանն Ամուլսարի հարցով շատ հստակ դիրքորոշում էր արտահայտել. պիտի անցկացվի նոր փորձագիտական ուսումնասիրություն և պիտի հստակեցվի՝ արդյոք հանքի շահագործումն անվտա՞նգ է Սևանի, Ջերմուկի ջրերի և ջրահավաք ավազանի համար: Ի դեպ, վարչապետը կարևորել էր հիշյալ փորձաքննության անցկացումը միջազային անառարկելի հեղինակություն ունեցող կազմակերպության կողմից: Սա դեռ մեկ տարի առաջ: Այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ փորձագիտական եզրակացությունը ներկայացվել է լիբանանյան «Էլարդ» կազմակերպության կողմից, որին, առնվազն, դժվար է իր ոլորտի լավագույն կազմակերպություններից համարել: Եվ բացի այդ, փորձագիտական եզրակացությունը չի հանդիսացել համալիր բնապահպանական ուսումնասիրության արդյունք. կազմակերպության կողմից մասնագիտական փորձաքննության են ենթարկվել զուտ Լիդիանի ներկայացրած փաստաթղթերը: Ինչպես տեսնում ենք՝ այսօր մեր ունեցած եզրակացությունը որևէ կերպ չի համապատասխանում այն չափանիշներին, որոնք դեռ մեկ տարի առաջ դրվել էին հենց վարչապետ Փաշինյանի կողմից», - նշեց փորձագետը:
Նա նշեց, որ չի բացառվում, որ հանքի շահագործման թույլտվություն տալով Փաշինյանը բնապահպանական հնարավոր խնդիրները ստորադասում է երկրի համար արտաքին կարևորության հարցեր լուծելուն, ինչպես, օրինակ, արտասահմանյան ներդրողների համար դեպի Հայաստան ճանապարհը չփակելը և երկխոսության նոր ուղիներ գտնելը ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ հարաբերություններում:
«Միացյալ Նահանգները տարբեր մակադակներով բազմիցս անդրադարձել է Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Ամուլսարի հետ կապված դեռ նախորդ տարի շատ հստակ արտահայտվել է նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը: Այսինքն այն, որ Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակն հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգում կարևոր տեղ ուներ՝ միանշանակ է: Եվ այս առումով շատ հետաքրքրական է, որ հանքի շահագործման վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացությունը, և այն էլ՝ դրական, հրապարակվում է վարչապետի՝ ԱՄՆ կատարելիք այցին ընդառաջ: Կարծում եմ՝ այս հանգամանքն, առնվազն, մտորելու տեղիք է տալիս», - ասաց Հերմինե Մխիթարյանը:

Publishing expert conclusion on Amulsar ahead of PM’s visit to the USA gives food for thought: expert
22/08/2019 11:53
The expert conclusion over Amulsar has been published ahead of Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to the United States, expert from Hayatsk think tank Hermine Mkhitaryan told Aysor.am, adding that this circumstance at least gives food for thought.
“Still a year ago Nikol Pashinyan voiced a clear position over Amulsar that a new expert study must be implemented and the issue whether Amulsar exploitation would harm Sevan and Jermuk waters be clarified,” she said, adding that the PM stressed the importance of conduction of expertise by a leading international organization.
“Today we have a situation when the expert conclusion was presented by Lebanese Elard company which may hardly be considered the best organization of the field. Besides, the expert conclusion was not a result of complex environmental study with just documents presented by Lydian having been studied,” the expert stressed, adding that today’s conclusion does not meet the criteria set by the PM himself a year ago.
Mkhitaryan said that by giving permission for exploitation of the mine the head of government probably subordinates the possible environmental issues to solution of external ones, like for instance opening way to Armenia for foreign investors, finding new ways of dialogue with the United States.
“The United States have many times referred to the situation over Amulsar, former U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills spoke very clearly about the issue. It means that the situation over the mine had an important role in the agenda of U.S.-Armenian relations and it is  remarkable that the expert conclusion over the issue is being published ahead of the premier’s visit to the United States, I think this circumstance at least gives food for thought,” Hermine Mkhitaryan said.