Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստ է խորհրդատվական կարծիք տրամադրել Ռոբերտ Քոչարյանի գործով
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար Սահմանադրական դատարանի կողմից Վենետիկի հանձնաժողով ներկայացված դիմումի առնչությամբ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմը տեղեկացնում է.
2019 թվականի օգոստոսի 20-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին հասցեագրված գրությամբ Վենետիկի հանձնաժողովի տնօրեն-քարտուղար Թոմաս Մարկերտը հայտնել է, որ հանձնաժողովը պատրաստ է տրամադրել խորհրդատվական կարծիք (amicus curiae opinion)։

Венецианская комиссия готова предоставить консультативное мнение по делу Роберта Кочаряна
Венецианская комиссия предоставила ответ на заявление Конституционного суда Армении о предоставлении консультативного мнения по делам, принятым в производство КС на основании заявлений суда первой инстанции общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна, сообщает аппарат Конституционного суда Армении.
В адресованном председателю Конституционного суда Грайру Товмасяну 20 августа 2019 года письме директор и секретарь  Венецианской комиссии Томас Маркерт сообщил, что Венецианская комиссия готова предоставить консультативное мнение (amicus curiae opinion).