Չինաստանն անցնում է ճգնաժամերի կանխման նոր ռազմավարության
Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակը` հաշվի առնելով աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխություններն, անցնում է ճգնաժամերի կանխման նոր ռազմավարության, հայտարարել է Չինաստանի Ռազմական գիտությունների ակադեմիայի Պատերազմների հետազոտության կենտրոնի ղեկավար Չեն Ժունդին:
«Նախկինում հրապարակված բոլոր զեկույցներում մենք նշում էինք, որ հետևում ենք (որևէ կողմից ագրեսիայի դրսևորման դեպքում) «նախնական միջոցառումներ ընդունելու և հակազդելու» ռազմավարությանը։ Վերջերս թողարկված «Սպիտակ գրքում» պաշտպանական ռազմավարությունը նորովի է ձևակերպվել՝ որպես «ծավալում և հակազդում։ Ինչո՞ւ առաջացավ ձևակերպումը փոխելու անհրաժեշտություն: Չինական բանակը շարունակում է զարգանալ ժամանակին համընթաց, և մեր նոր դիրքորոշումն է ճգնաժամային իրավիճակների վերահսկումը և հակամարտության ճնշումը՝ կանխելով պատերազմը», - ասել է նա։
Հետազոտական կենտրոնի ղեկավարը պարզաբանել է, որ այսպիսի դիրքորոշման դեպքում հիմնական խնդիրն արդեն «ոչ միայն պատերազմին պատրաստվելն է, այլև թշնամուն վախեցնելու միջոցառումների կիրառումը»։

Армия Китая переходит к новой стратегии по предотвращению кризисов в мире
Народно-освободительная армия Китая (НОАК) с учетом происходящих в мире изменений переходит к новой стратегии по предотвращению кризисов. Об этом заявил в четверг глава Центра по изучению войн Академии военных наук КНР Чэнь Жунди.
"Во всех докладах, которые публиковались прежде, мы отмечали, что придерживаемся стратегии по "принятию предварительных мер и оказанию противодействия" [при проявлении агрессии с чьей-либо стороны]. <…> В недавно выпущенной "Белой книге" оборонная стратегия была сформулирована по-новому как "развертывание и противодействие", - объяснил он на пресс-конференции. - Зачем нам понадобилось менять формулировку? Китайская армия продолжает развиваться в ногу со временем <…>, и наша новая позиция - контролировать кризисные ситуации и подавлять конфликт, предотвращая войну".
Глава исследовательского центра пояснил, что при такой позиции основная задача заключается уже "не только в подготовке к войне, но и в применении мер по устрашению врага".