Ժամանակն է Արցախում հայտնաբերել նոր հանքավայրեր. Սերգեյ Վարդանյան
Արցախի նախագահի հետ քննարկել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում են Արցախի ընդերքօգտագործման ոլորտին: Նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումից հետո այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռուսաստանաբնակ ճանաչված երկրաբան Սերգեյ Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ խնդիրն այն է, որ Արցախում կան շատ չուսումնասիրված հանքեր: Ժամանակն է, որ այդ հանքավայրերը հայտնաբերվեն և վերամշակվեն, արդյունքում՝ կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր, երկիրն էլ տնտեսապես կհզորանա:
«Այդ ոլորտում Արցախում մեծ ներդրում ունի ԱՀ երկրաբան Գրիգորի Գաբրիելյանցը, ով շատ կարճ ժամանակահատվածում ստեղծել է երկրաբանական ծառայություն՝ ձեռք բերելով հաջողություններ, մասնավորապես, Կաշենի պղնձի հանքավայրում», - մասնավորապես ասել է մեր զրուցակիցը:
Ընդերքօգտագործման ոլորտի զարգացման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար Նախագահը «Անանիա Շիրակացի» մեդալ է հանձնել Սերգեյ Վարդանյանին, որը, ըստ մեր զրուցակցի, իր համար եղել է անսպասելի անակնկալ:
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին՝ Ս. Վարդանյանն ասել է նաև, որ ինքը շարունակելու է համապատասխան մասնագետներ ներգրավել Արցախի ընդերքօգտագործման ոլորտի զարգացման գործում:

Настало время открывать новые рудники в Арцахе и заниматься их переработкой - Сергей Варданян
С президентом Республики Арцах мы обсудил ряд вопросов, связанных с горнорудной промышленностью Арцаха. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» после встречи с президентом Нагорного Карабаха Бако Саакяном заявил российский геолог Сергей Варданян.
По его словам, проблема в том, что в Республике Арцах много неразведанных рудников. Настало время открывать эти рудники и заниматься их переработкой, что обеспечит создание новых рабочих мест и экономические возможности для страны.
«Большой вклад в эту область вносит геолог Республики Арцах Григорий Габриелянц, который за короткое время создал геологическую службу, добившись успехов, особенно в Кашенском медном руднике», - сказал наш собеседник.
За заслуги перед Республикой Арцах в деле развития сферы недропользования президент Арцаха вручил Сергею Варданяну медаль «Анания Ширакаци», что, по словам нашего собеседника, стало для него приятной неожиданностью.
Говоря о предстоящих программах, С.Варданян также отметил, что будет продолжать привлекать соответствующих специалистов к развитию горнорудной промышленности в Арцахе.