Զելենսկի. Կիևը կոշտ դիրքորոշում ունի Ղրիմի հարցում, այդ տարածքը պետք է  վերադարձվի Ուկրաինային
Կիևը կոշտ դիրքորոշում ունի Ղրիմի հարցում և պնդում է, որ այդ տարածքը վերադարձվի Ուկրաինային: Այդ մասին ուրբաթ հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Կիևում վետերանների և կամավորների կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ շփման ժամանակ:
«Բնականաբար, մենք կոշտ դիրքորոշում ունենք Ղրիմի վերադարձման հարցում, իհարկե, մենք դա ցանկանում ենք»,-ասել է նախագահը: Զելենսկին հավելել է, թե ինքը կասկածներ չունի, որ դա տեղի կունենա:
«Ինձ համար ամեն մի ղրիմցի ուկրաինացի է: Դա մեր հողն է, և մենք ձգտելու ենք վերադարձնել այն»,-ասել է նա:
Զելենսկին հայտարարել է, որ, «միջազգային բարեկամների» աջակցությունից բացի, Կիևն ինքն էլ պետք է շատ բան անի Ղրիմն Ուկրաինային վերադարձնելու համար: Նախագահը նաև նշել է, որ Գերագույն ռադայում կա Ղրիմի վերաբերյալ մի քանի օրինագիծ, որոնք անհրաժեշտ է ուսումնասիրել:

Зеленский: Киев занимает жесткую позицию о необходимости возвращения Крыма
Киев занимает жесткую позицию по вопросу Крыма, которая состоит в том, что эта территория должна быть возвращена Украине. Об этом заявил в пятницу президент Украины Владимир Зеленский во время общения в Киеве с представителями ветеранских и волонтерских организаций.
"Естественно, у нас жесткая позиция по возвращению Крыма, конечно, мы этого хотим", - сказал президент. Зеленский добавил, что у него нет сомнений в том, что это произойдет.
"Для меня каждый крымчанин - это украинец. Это все наша земля и мы будем добиваться чтобы ее вернуть", - сказал он.
Зеленский заявил, что кроме поддержки "международных друзей" Киев и сам должен делать многое, чтобы вернуть Украине Крым. Президент также отметил, что в Верховной раде находится несколько законопроектов по Крыму, которые необходимо изучить.