Աբխազիայում նախագահի հարցում չեն կողմնորոշվել. թեկնածուները կանխատեսում են երկրորդ փուլ
Աբխազիայում կայացել են նախագահի ընտրություններ. թեկնածուներից ոչ մեկն առաջին փուլում հաղթելու համար չի ստացել անհրաժեշտ 50 տոկոսից ավելի ձայներ, վկայում թեկնածուների շտաբների և ընտրողների ավելի քան 56 տոկոսի մասնակցության մասին ԿԸՀ տվյալները:
Այժմ ԿԸՀ-ն մշակում է ընտրական տեղամասերի արձանագրությունները, նախնական արդյունքները կհրապարակվեն այսօր 10:00-ից ոչ շուտ:
Առաջին փուլում բարձրագույն պաշտոնի համար պայքարում էր 9 մարդ, որոնց վստահված անձինք մասնակցել են ձայների հաշվարկին: Առայժմ առաջատարը գործող նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան է, ոչ մեծ տարբերությամբ նրան հաջորդում է ԱԳ նախկին փոխնախարար Օլեգ Արշբան և ընդդիմադիր «Ամցախարա» կուսակցության նախագահ Ալխաս Կվիցինիան, որն, իր հայտարարության համաձայն, պետության ղեկավարի հետ երկրորդ փուլ է մտնում:
Մինչև պաշտոնական տվյալների հրապարակումը երկրորդ փուլի մասին հնարավոր է խոսել միայն տեսականորեն, բայց եթե կրկնակի քվեարկություն անցկացվի, ապա ըստ օրենքի ընտրությունները պետք է տեղի ունենան 2 շաբաթվա ընթացքում:
Կիրակի ընտրողները քվեարկությանը բավականին ակտիվ են մասնակցել միջինը 56 տոկոս մասնակցության պարագայում Սուխումիի տարածքում տեղամասեր են եղել, որտեղ մասնակցությունը 80 տոկոսից անցել է: Ընդհանուր առմամբ, ընտրությունները հանգիստ են անցել, լուրջ խախտումներ չեն գրանցվել, արտասահմանցի դիտորդները, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, նշել են քվեարկության ժողովրդավարության եւ թափանցիկության մասին:

Абхазия не определилась с президентом. Кандидаты прогнозируют второй тур
Выборы президента Абхазии состоялись, однако ни один из кандидатов не набрал необходимого количества голосов - более 50%, которые нужны для победы в первом туре. Об этом свидетельствуют данные штабов кандидатов и данные ЦИК о явке более 56% избирателей. В настоящее время ЦИК обрабатывает протоколы с избирательных участков, работа будет продолжена ночью, предварительные итоги озвучат не ранее 10:00 26 августа.
За высший пост в первом туре боролись девять человек, по информации штабов кандидатов, чьи наблюдатели присутствовали при подсчете голосов, пока лидирует действующий президент Рауль Хаджимба, с небольшим отрывом от него следуют бывший замглавы МИД Олег Аршба и председатель оппозиционной партии "Амцахара" Алхас Квициния, который, согласно его заявлению, выходит во второй тур с главой государства.
Говорить о втором туре до обнародования официальных результатов голосования можно лишь гипотетически, но, если повторное голосование состоится, то в соответствии с законом выборы должны пройти в течение двух недель.
В воскресенье избиратели достаточно активно участвовали в голосовании, при средней явке в 56% на территории Сухума были участки, где она превысила 80%. Выборы в целом прошли спокойно, серьезных нарушений на них не зафиксировано, иностранные наблюдатели, в том числе из России, отметили демократичность и прозрачность голосования.