Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն  կոմիտե են ստեղծել Եմենի հարավում կայունության համար
Սաուդյան Արաբիան և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները միացյալ կոմիտե են ստեղծել հարավային Եմենում հրադադարի ռեժիմի կայունացման համար, հայտնում է սաուդյան SPA գործակալությունը:
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին հրապարակվել, որ այս 2 երկրներն աջակցում են Եմենի հարավում միմյանց դեմ հակամարտող կողմերին. Սաուդյան Արաբիան՝ Հադիի եմենյան կառավարությանը, ԱՄԷ-ն հարավի անջատողականներին:
Սաուդյան գլխավորությամբ արաբական կոալիցիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ Թուրքի ալ Մալիքին հայտարարել է, որ Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի ստեղծած միացյալ կոմիտեն կսկսի աշխատել երկուշաբթի:
Կոմիտեն կզբաղվի Եմենի հարավային 7 նահանգներից երկուսում հրադադարի կայունացմամբ՝ Շաբվայում և Աբյանեում: Խնդիր է դրված նաև ավարտել Ադեն նահանգում իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:

Саудовская Аравия и ОАЭ создали комитет для стабилизации на юге Йемена
Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты создали объединенный комитет для стабилизации режима прекращения огня в южном Йемене, передает саудовское агентство новостей SPA.
Ранее появлялись сообщения о том, что эти две страны поддерживают противостоящие друг другу стороны в конфликте на юге Йемена: Саудовская Аравия - йеменское правительство Хади, ОАЭ - южных сепаратистов.
Официальный представитель арабской коалиции под саудовским руководством Турки аль-Малики заявил, что сформированный объединенный комитет Саудовской Аравии и ОАЭ начинает работу в понедельник.
Комитет будет заниматься стабилизацией прекращения огня в двух из семи южных провинций Йемена - в Шабве и в Абьяне. Также ставится задача завершить усилия по урегулированию ситуации в провинции Аден.