Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ պայքարող բնապահպանների և Գնդեվազի բնակիչների միջև ծեծկռտուք է տեղի ունեցել
26/08/2019 14:29
Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ պայքարող բնապահպանների և Գնդեվազի բնակիչների միջև ծեծկռտուք է տեղի ունեցել:
Ինչպես Aysor.am-ի թղթակցին տեղեկացրեցին ոստիկանությունից, օգոստոսի 25-ին՝ ժամը 00։55-ին, հաղորդում է ստացվել, որ օգոստոսի 24-ին Վայքի բժշկական կենտրոն բուժօգնության է դիմել Գնդեվազ համայնքի 2 բնակիչ։
Մեկնած խումբը պարզել է, որ նույն օրը՝ ժամը 22։30-ին, Գնդեվազ գյուղում տեղի ունեցած վիճաբանության ընթացքում նշված անձինք մարմնական վնասվածքներ են ստացել։

Fight occurs between residents of Gndevaz community and environmentalists fighting against Amulsar exploitation
26/08/2019 14:37
A fight occurred between the environmentalists fighting against exploitation of Amulsar and residents of Gndevaz community.
Speaking to Aysor.am, a police official said the police received the call on August 25 at about 1 a.m.
According to the information, two residents of Gndevaz community applied to Vayk medical center on August 24 for receiving medical assistance.
The group which arrived on the scene found out that on August 24 at about 10.30 p.m. local time the mentioned residents received injuries during a fight.