Այս շաբաթվա վերջ կամ հաջորդ շաբաթվա սկզբին պետք է որ առաջին նիստը լինի. Քոչարյանի փաստաբան
Այն, ինչ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ամսի 29-ին պետք է սկսի քննել, Ռոբերտ Քոչարյանին ավելի շատ է վերաբերում, քան,  ընդհանրապես, Մարտի 1-ի գործին։ Այն, ինչ Վենետիկի հանձնաժողովում, Եվրոպական դատարանում կքննարկվի, դա գլոբալ ազդեցություն կունենա, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
«Երկու անգամ մենք պաշտոնապես դիմել ենք Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին։ Քանի որ որևէ օրենքում սահմանված չէ, որ մակագրման գործընթացը պետք է փակ լինի, բացի այդ՝ հաշվի առնելով գործի նկատմամբ հասարակության մեծ հետաքրքրությունը և այն, որ միշտ կասկածելի ենք համարել գործի մակագրման գործընթացը, երկու անգամ միջնորդել ենք, որպեսզի այս գործընթացին մասնակից դառնան լրատվամիջոցները և պաշտպանները։
Առաջին անգամ պատասխան ուղարկվեց, ուր բոլորովին ուրիշ բան էին գրել։ Երկրորդ անգամ ընդհանրապես դեռ չեն պատասխանել։ Աննա Դանիբեկյանը, գործն իրեն մակագրելուց երեք օր հետո, արդեն ընդունել է վարույթ։ Ենթադրում ենք, որ այս շաբաթվա վերջ կամ հաջորդ շաբաթվա սկզբին պետք է, որ առաջին նիստը լինի», - ասաց փաստաբանը։

Первое заседание должно состояться в конце этой недели или в начале следующей недели – адвокат Роберта Кочаряна
27/08/2019 12:49
То, что должен рассматриваться 29 августа Конституционный суд, касается больше Роберта Кочаряна, чем в целом дела 1 марта. То, что будет обсуждаться в Венецианской комиссии, Европейском суде по правам человека, окажет глобальное влияние, заявил сегодня на пресс-конференции адвокат содержащегося под стражей второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян.
«Мы два раза официально обращались к председателю суда общей юрисдикции Еревана. Поскольку ни в каком законе не устанавливается, что процесс визирования должен быть закрытым, кроме того, учитывая общественный интерес к делу и тот обстоятельство, что мы всегда считали сомнительным процесс распределения дела, мы два раза ходатайствовали о том, чтобы в этом процессе участвовали СМИ и адвокаты.
В первый раз мы получили ответ, в котором было написано совершенно другое. Во второй раз ответа пока нет. Анна Данибекян, через три дня после того как получила дело, приняла его в производство. Предполагаем, что первое судебное заседание должно состояться в конце этой недели или в начале следующей недели», - сказал Айк Алумян.