Այս շաբաթվա վերջ կամ հաջորդ շաբաթվա սկզբին պետք է որ առաջին նիստը լինի. Քոչարյանի փաստաբան
Այն, ինչ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ամսի 29-ին պետք է սկսի քննել, Ռոբերտ Քոչարյանին ավելի շատ է վերաբերում, քան,  ընդհանրապես, Մարտի 1-ի գործին։ Այն, ինչ Վենետիկի հանձնաժողովում, Եվրոպական դատարանում կքննարկվի, դա գլոբալ ազդեցություն կունենա, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
«Երկու անգամ մենք պաշտոնապես դիմել ենք Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին։ Քանի որ որևէ օրենքում սահմանված չէ, որ մակագրման գործընթացը պետք է փակ լինի, բացի այդ՝ հաշվի առնելով գործի նկատմամբ հասարակության մեծ հետաքրքրությունը և այն, որ միշտ կասկածելի ենք համարել գործի մակագրման գործընթացը, երկու անգամ միջնորդել ենք, որպեսզի այս գործընթացին մասնակից դառնան լրատվամիջոցները և պաշտպանները։
Առաջին անգամ պատասխան ուղարկվեց, ուր բոլորովին ուրիշ բան էին գրել։ Երկրորդ անգամ ընդհանրապես դեռ չեն պատասխանել։ Աննա Դանիբեկյանը, գործն իրեն մակագրելուց երեք օր հետո, արդեն ընդունել է վարույթ։ Ենթադրում ենք, որ այս շաբաթվա վերջ կամ հաջորդ շաբաթվա սկզբին պետք է, որ առաջին նիստը լինի», - ասաց փաստաբանը։

First session of Kocharyan’s case to take place either later this week or during the next one: lawyer
27/08/2019 12:34
What the Constitutional Court is to examine on August 29 relates to Robert Kocharyan more than to March 1 case, lawyer Hayk Alumyan told the reporters today.
He stressed that what will be discussed at Venice Commission, European Court will have a global impact.
“We have twice officially applied to the chairman of the Yerevan general jurisdiction court. As far as the law does not set that the case ascribing process must be closed, and taking into consideration that we have always considered this process a bit suspicious we have twice mediated for the mass media and advocates participate in the process,” he said, adding that the answer to the first petition did not had any relation to it, while the second time no answer was received at all.
“Three days after the case has been ascribed to Anna Danibekyan, she started the proceeding. Supposedly, the first session will take place either by the end of this week or in the beginning of the next one,” the lawyer said.