Չինաստանը բողոք է հայտնել Հոնկոնգի վերաբերյալ G7-ի ղեկավարների հայտարարության կապակցությամբ
Չինաստանը Հոնկոնգի իրադրության վերաբերյալ G7-ի ղեկավարների հայտարարության կապակցությամբ հայտնում է խիստ դժգոհություն և վճռական բողոք, հայտարարել է ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն, ամփոփելով G7-ի՝ Բիարիցում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքները, հայտարարել է, որ ղեկավարները քննարկել են Հոնկոնգի իրադրությունը և կոչ արել խուսափել բռնությունից:
«Մենք վճռական դժգոհություն և բողոք ենք հայտնում Հոնկոնգի վերաբերյալ G7-ի ղեկավարների անպատասխանատու հայտարարությունների կապակցությամբ»,- ճեպազրույցում հայտարարել է Գեն Շուանը:
Նա ընդգծել է, որ Հոնկոնգը Չինաստանի ներքին գործն է, և ոչ մի պետություն իրավունք չունի խառնվել այդ հարցին:
Նա հավելել է, որ Հոնկոնգում բռնի գործողությունները շարունակվում են արդեն ավելի քան երկու ամիս, դա ուժգին հարված դարձավ իրավունքի գերակայության, հասարակական կարգի համար:

Китай выразил протест в связи с заявлением лидеров G7 по Гонконгу
Китай выражает крайнее недовольство и решительный протест в связи заявлением лидеров G7 по ситуации в Гонконге, заявил во вторник официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан.
Ранее президент Франции Эммануэль Макрон по итогам прошедшего в Биаррице саммита G7 заявил, что лидеры обсудили ситуацию в Гонконге и призвали избегать насилия. Лидеры "семерки" вновь подтвердили существование и значимость китайско-британской декларации 1984 года по Гонконгу и призвали избегать насилия.
"Мы выражаем решительное недовольство и протест в связи с безответственными заявлениями лидеров G7 относительно Гонконга", - заявил на брифинге Гэн Шуан.
Он подчеркнул, что Гонконг является внутренни делом Китая и ни у одного государства нет права вмешиваться в этот вопрос.
Он также добавил, что насильственные действия в Гонконге продолжаются уже более двух месяцев, это стало сильным ударом для верховенства права, общественного порядка и международного образа. "Мы можем сами решить свои вопросы", - подчеркнул Гэн Шуан.