Պետք է աջակցել, որ ռազմարդյունաբերական համալիրը մրցունակ դառնա ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին շուկաներում. Փաշինյան
28/08/2019 12:12
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է անցկացնում ռազմարդյունաբերողների միության անդամների և ռազմարդյունաբերկական ոլորտի ընկերությունների ղեկավարների հետ:
«Հայաստանը պետք է լինի արդյունաբերական երկիր և արդյունաբերության ու տնտեսության մեջ մենք առաջնային դերակատարում ենք տալիս ռազմարդյունաբերական համալիրին՝ պայմանով, որ այն համապատասխանի բոլոր ժամանակակից տեխնոլոգիական չափանիշներին», - հանդիպման բացման խոսքի ժամանակ ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով՝ պետք է աջակցել որպեսզի ռազմարդյունաբերական համալիրը մրցունակ դառնա ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին շուկաներում և մրցունակ լինի: Ըստ Փաշինյանի՝ անհրաժեշտ է գիտելիքահենք արդյունաբերական տնտեսություն ստեղծել, որին առաջ տանող ուժը պիտի լինի ռազմարդյունաբերական համալիրը:
«Պետք է համալիրը նախ կարողանա ապրել, ոտքի կանգնել, զարգանա և մրցունակ արտադրանք տա: Ռազմարդունաբերական համալիրի նախնական զարգացման փուլում սա մեր ամենակարևոր նպատակադրումն է», - հավելեց նա:

Нужно способствовать тому, чтобы ВПК стал конкурентоспособным как на внешнем, так и внутреннем рынке – Никол Пашинян
28/08/2019 14:50
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел встречу с представителями и руководителями компаний военно-промышленной сферы.
«Армения должна стать промышленной страной, и мы отводим военно-промышленному комплексу первоочередную роль в экономике. Армянский ВПК должен соответствовать современным технологическим стандартам», - сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, нужно способствовать тому, чтобы военно-промышленный комплекс стал конкурентоспособным как на внешнем, так и внутреннем рынке. По мнению премьер-министра, необходимо создать наукоемкую промышленную экономику, локомотивом которой станет ВПК.
«ВПК, прежде всего, должен комплексно работать, встать на ноги, развиваться и производить конкурентоспособную продукцию. Эта одна из важнейших наших целей на предварительном этапе развития ВПК», - добавил он.