Մի երևույթ, որը կառավարելի չի կարող լինել մարդու կողմից, ես չեմ համարում, որ ոչ ռիսկային է. Սոֆյա Հովսեփյանն՝ Ամուլսարի մասին
Ամուլսարի հարցով կարծիքներ եղել են, զարգացումներ չկան, «Իմ քայլը» խմբակցության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը:
«Մնացել ենք այն մոտեցմանը, որ այս պահին պետք է սպասենք կառավարության քայլերին», - ասաց նա:
Դիտարկմանն՝ ինքն անձամբ ի՞նչ դիրքորոշում ունի՝ պատգամավորն ասաց, որ իր դիրքորոշումը չի փոխվել.
«Մի երևույթ, որը կառավարելի չի կարող լինել մարդու կողմից, ես չեմ համարում, որ ոչ ռիսկային է, և եթե 0.01 տոկոս ռիսկ կա, իմ դիրքորոշումը հստակ է: Եթե կա ռիսկ մեր երկում թեկուզ մեկ անձի թունավորման, իմ դիրքորշումը չի փոխվելու»,- ասաց Հովսեփյանը:
Դիտարկմանն՝ արդյոք այս հարցով չկա՞ն տարաձայնություններ խմբակցությունում, քանի որ մի մասը կողմ է, մյուս մասը՝ դեմ հանքի շահագործմանը՝ Հովսեփյանն ասաց.
«Տարաձայնություն չի, կա այլակարծություն»:
Հիշեցնենք, որ Սոֆյա Հովսեփյանը հայտարարել էր՝ «եթե կարիք լինի, վայրկյան առաջ կլինեմ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման դեմ պայքարող ակտիվիստների կողքին»:

Не считаю нерискованным явление, которое не может управляться человеком – Софья Овсепян об эксплуатации Амулсара
На заседании были озвучены мнения об Амулсаре, развитий пока нет, заявила сегодня в беседе с журналистами после заседания фракции «Мой шаг» депутат Софья Овсепян.
«Мы придерживаемся подхода, что в данный момент должны ждать шагов правительства», - сказала она.
На замечание, какова ее личная позиция в вопросе эксплуатации Амулсарского рудника, депутат заявила, что ее позиция не изменилась.
«Я не считаю нерискованным явление, которое не может управляться со стороны человека, и если есть хоть 0.01 % риск, моя позиция четкая. Если есть риск отравления хоть одного человека в нашей стране, моя позиция не изменится», - заявила Софья Овсепян.
На замечание, нет ли разногласий по этому вопросу во фракции, поскольку часть депутатов выступает за, а другая часть против разработки месторождения, Софья Овсепян сказала:
«Это не разногласие, это инакомыслие».
Напомним, Софья Овсепян заявила, что «если возникнет необходимость, я секундой раньше буду находиться рядом с активистами, ведущими борьбу против эксплуатации Амулсарского рудника».