Moody’s-ի կողմից ՀՀ վարկանիշի բարձրացոմը վկայում է, որ վարվող տնտեսական քաղաքականությունը որակվել է դրական. նախարար
29/08/2019 11:37
«Moody’s Investors Service» վարկանիշային կազմակերպությունը միջազգային ներդրողների մոտ ստեղծում է սպասումներ և կարծիք տվյալ երկրում տնտեսության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ, կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ «Moody’s Investors Service» միջազգային վարկանիշային գործակալությունը, օգոստոսի 27-ին հրապարակված զեկույցի համաձայն, բարձրացրել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ազգային արժույթով և արտարժույթով գնանշված երկարաժամկետ թողարկողի և արտարժույթով գնանշված չապահովված արտոնյալ պարտքի վարկանիշները՝ «B1»-ից «Ba3»:
«2015 և 2016 թվականներին Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի իջեցվելուց հետո այս բարձրացումը վկայում է, որ վարվող տնտեսական քաղաքականությունը նշված հեղինակավոր կազմակերպության կողմից ընկալվել և որակվել են որպես դրական։ Այդ միտումների ֆոնին սպասումներ են ձևավորվել , որ առաջիկայում նույնպես զարգացման հեռանկարները կայուն են լինելու», - ասաց Տիգրան Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկա քաղաքականության առանցքում կառավարությունը կարևորում է վերականգնվող ռեսուրսների վրա մշակող արդյունաբերության առաջանցիկ աճը և մեծ ուշադրություն դարձնում մրցունակության բարձրացման հարցին։

Повышение рейтинга Армении в докладе Moody’s свидетельствует о том, что проводимая экономическая политика оценивается как положительная – Тигран Хачатрян
29/08/2019 12:46
Рейтинговое агентство Moody’s Investors Service создает у международных инвесторов ожидания и мнения о перспективах развития экономики в данной стране, заявил сегодня на заседании правительства Армении министр экономики Тигран Хачатрян.
Напомним, согласно опубликованному международным рейтинговым агентством Moody’s Investors Service 27 августа докладу, рейтинг долгосрочного эмитента необеспеченных долговых обязательств правительства Армении в национальной и иностранной валюте и
и приоритетных не обеспеченных долговых обязательств повысился с уровня «B1» до уровня «Ba3».
«После понижения суверенного рейтинга Армении в 2015 и 2016 годах это повышение свидетельствует о том, что проводимая экономическая политика была воспринята и оценена указанной авторитетной организацией как положительная. На фоне этих тенденций сформировались ожидания, что в дальнейшем перспективы развития также будут стабильными», - сказал министр.
По его словам, правительство придает важность в проводимой политике опережающему росту перерабатывающей промышленности с использованием возобновляемых источников и уделяет большое внимание вопросу повышения конкурентоспособности.