Moody’s-ի կողմից ՀՀ վարկանիշի բարձրացոմը վկայում է, որ վարվող տնտեսական քաղաքականությունը որակվել է դրական. նախարար
29/08/2019 11:37
«Moody’s Investors Service» վարկանիշային կազմակերպությունը միջազգային ներդրողների մոտ ստեղծում է սպասումներ և կարծիք տվյալ երկրում տնտեսության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ, կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ «Moody’s Investors Service» միջազգային վարկանիշային գործակալությունը, օգոստոսի 27-ին հրապարակված զեկույցի համաձայն, բարձրացրել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ազգային արժույթով և արտարժույթով գնանշված երկարաժամկետ թողարկողի և արտարժույթով գնանշված չապահովված արտոնյալ պարտքի վարկանիշները՝ «B1»-ից «Ba3»:
«2015 և 2016 թվականներին Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի իջեցվելուց հետո այս բարձրացումը վկայում է, որ վարվող տնտեսական քաղաքականությունը նշված հեղինակավոր կազմակերպության կողմից ընկալվել և որակվել են որպես դրական։ Այդ միտումների ֆոնին սպասումներ են ձևավորվել , որ առաջիկայում նույնպես զարգացման հեռանկարները կայուն են լինելու», - ասաց Տիգրան Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկա քաղաքականության առանցքում կառավարությունը կարևորում է վերականգնվող ռեսուրսների վրա մշակող արդյունաբերության առաջանցիկ աճը և մեծ ուշադրություն դարձնում մրցունակության բարձրացման հարցին։

Raise of Armenia’s rating by Moody’s testifies the positive policy adopted by the government: minister
29/08/2019 11:53
Moody’s Investors Service rating organization creates expectations and forms opinion among foreign investors about the prospects of economic developments of countries, Armenia’s economy minister Tigran Khachatryan said at the cabinet sitting today, referring to the raise of Armenia’s index by the organization.
“This grow testifies that the carried out economic policy has been perceived and qualified by the organization as positive,” he said, adding that in future as well the development prospects will be stable.
He said that in the core of the current policy the government has put the growth of reprocessing industry and pays big attention to the raise of competitiveness.