Հոնկոգի ոստիկանությունն առաջին անգամ արգելել է օգոստոսի 31-ին կայանալիք բողոքի ակցիաները
Հոնկոգի ոստիկանությունն առաջին անգամ արգելել է բողոքի զանգվածային ակցիաները, որոնք առաջիկա շաբաթ օրը՝ օգոստոսի 31-ին, պատրաստվում էին անցկացնել Հանուն մարդու քաղաքացիական իրավունքների ճակատ կազմակերպությունը:
Ակցիայի հայտատուները հինգ էջից բաղկացած նամակ են ստացել 15:00-ի հանրահավաքը և դրան հաջորդող երթն արգելող բովանդակությամբ, գրում է «South China Morning Post»-ը:
Հրատարակությունը նշում է, որ կազմակերպիչներին առաջին անգամ են մերժել համաձայնեցնել և՛ հանրահավաքը, և՛ երթը:
Նամակում ոստիկանները հիշեցնում են, որ հուլիսից ի վեր քաղաքում անցկացվել է 22 փողոցային ակցիա, որոնց մասնակիցները դիմել են բռնության, հրկիզումների ու հարձակումների համար ծանր առարկաների օգտագործման և պետական ունեցվածքի փչացման. արդյունքում տուժել են բողոքի ակցիաների բազմաթիվ մասնակիցներ, ցուցարարներ, ոստիկաններ և պատահական անցորդներ:
22 ակցիայից յոթը կազմակերպել է Հանուն քաղաքացիական իրավունքների ճակատը:
Ճակատի ներկայացուցիչ Ջիմի Շեմը հայտարարել է, որ ոստիկանության պատասխանը նշանակում է, որ իշխանությունները չեն ցանկանում անսալ ժողովրդին, և որ վարչակազմի ղեկավար Քերի Լեմի քաղաքականությունը Հոնկոնգը տանում է կործանման, քանի որ նրա գործողություններն էլ ավելի մեծ զայրույթ են առաջացնում:
Կազմակերպությունը վիճարկելու է ակցիայի արգելքը, բայց հույս չունի, թե ոստիկանության որոշումը կչեղարկվի:

Полиция Гонконга впервые запретила массовые протесты 31 августа
Полиция Гонконга впервые запретила массовые протесты, которые собиралась провести в ближайшую субботу, 31 августа организация Фронт за гражданские права человека. Заявители акции получили письмо на пяти страницах с запретом митинга в 15:00 и последующего шествия, пишет South China Morning Post.
Издание отмечает, что организаторам впервые отказались согласовать и митинг, и шествие.
В письме полицейские напоминают, что с июня в городе прошло 22 уличных акции, участники которых прибегали к насилию, поджогам и использованию тяжелых предметов для нападений и порчи госимущества, в результате пострадало много протестующих, демонстрантов, полицейских и случайных прохожих. Семь акций из 22 организовал Фронт за гражданские права. Полиция решила запретить очередную акцию из соображений защиты общественного порядка и безопасности.
Представитель Фронта Джимми Шэм заявили, что ответ полиции означает, что власти не хотят слушать народ и что политика главы администрации Кэрри Лэм толкает Гоконг в пропасть, поскольку ее действия вызовут еще больше гнева.