Երկնիշ տնտեսական աճ արձանագրելը ֆանտաստիկայի ժանրից չէ. Փաշինյան
ԿԲ տեղեկանքի համաձայն՝ վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում դրամային վարկային տոկոսադրույքները երեք տոկոսով իջել են: Կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը աճել է 8,1 տոկոսով: Իմ եզրակացությունն այն է, որ իսկապես, երկնիշ տնտեսական աճ արձանագրելը ֆանտաստիկայի ժանրից չէ: Մենք կապիտալ ներդրումների ծավալների ժամկետների տեմպի հետ կապված խնդիր ունենք, և եթե դա արդյունավետ լուծված լիներ, տնտեսական ցուցանիշներն ավելի բարձր կլինեին», - ընդգծեց գործադիրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այժմ ամենակարևոր աշխատանքը 2020 թվականի կապիտալ ծախսերի պլանավորումն է, մրցույթների պատշաճ անցկացումը:
«Պետք է հաշվի առնել ոչ միայն բյուջետային նախատեսված միջոցները, այլ նաև հավելյալ միջոցները, որոնք կարող են գոյանալ և այդ դեպքում չպետք է շաբաթներով քննարկենք, թե ինչի վրա ծախսենք, այսինքն` պետք է սեղանի վրա պատրաստի նախագծեր ունենանք: Ցանկացած լավ նորություն իր հետ բերում է որոշակի լարվածություն, որ տեմպը, տրամադրությունը չկորցնենք, և դրա համար կա մի ճանապարհ՝ աշխատել, աշխատել, աշխատել, և դա առաջին հերթին վերաբերում է մեզ՝ կառավարությանը», - նկատեց վարչապետը:

Двузначный экономический рост может стать реальностью – Никол Пашинян
Согласно справке Центрального банка, в течение двух последних лет в Армении на 3% снизились процентная ставка по кредитам в драмах, заявил сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян.
«Показатель экономической активности возрос на 8,1%. Мой вывод таков, зафиксировать двузначный экономический рост, на самом деле, не из жанра фантастики. У нас есть проблемы с темпами сроков капитальных инвестиций, и если бы это было решено эффективно, экономические показатели были бы выше», - сказал глава правительства.
По словам Никола Пашиняна, сейчас самая важная работа – в планировании капитальных расходов в 2020 году, надлежащем проведении конкурсов.
«Нужно учитывать не только предусмотренные бюджетные средства, но и дополнительные средства, которые могут образоваться, и в таком случае мы не должны обсуждать неделями, как их потратить, то есть нам нужны готовые проекты. Любая хорошая новость приносит с собой определенную напряженность, чтобы не потерять темп, настрой, и для этого есть один путь – работать, работать и работать. И это касается в первую очередь правительства», - сказал он.