Ռոբոտ Ֆյոդորը չի ճանաչել Էրդողանին և սկսել է էկզոկմախքի փորձարկումները
Ռոբոտ Ֆյոդորը (FEDOR - Final Experimental Demonstration Object Research), որը գտնվում է Միջազգային տիեզերակայանին միակցված «Սոյուզ ՄՍ-14» տիեզերանավում, Twitter-ում հայտնել է էկզոկմախքի փորձարկումների մեկնարկի մասին:
«Այսօր սկսեցինք էկզոկմախքի փորձարկումները», - նշել է նա:
Բացի այդ՝ Ֆյոդորը հիշատակել է օգոստոսի 27-ին անցկացված Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ տեսակամուրջի մասին, սակայն չի հիշել նրա կողքին գտնվող թուրք առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ նրան անվանելով «ռադիոփոխանակման ևս մեկ չնույնականացված մասնակից»:
Մարդակերպ փրկարար-ռոբոտ FEDOR-ը Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի պատվերով ստեղծվել է «Անդրոիդային տեխնիկա»-ի և Հեռանկարային հետազոտությունների հիմնադրամի կողմից:
Համապատասխան մշակումները սկսվել են 2014 թվականին: Ռոբոտի ստեղծման համար ծախսվել է 300 մլն ռուբլի: Վերջերս նա անունը փոխել էր, հիմա նրան անվանում են Skybot F-850:

Робот Федор не узнал Эрдогана и начал испытания экзоскелета
Робот Федор (FEDOR — Final Experimental Demonstration Object Research), который находится на пристыковавшемся к Международной космической станции (МКС) корабле «Союз МС-14», сообщил о начале испытаний экзоскелета в Twitter.
«Сегодня начали испытания экзоскелета», — написал он.
Кроме того, Федор упомянул о прошедшем 27 августа телемосте с президентом России Владимиром Путиным, однако не вспомнил находившегося рядом турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана, назвав его «еще одним не идентифицированным участником радиообмена».
Утром 24 августа «Союз МС-14» не смог пристыковаться к МКС. Причиной этого «Роскосмос» назвал неисправности усилителя сигналов системы взаимных измерений «Курс» на малом исследовательском модуле № 2 (МИМ2) «Поиск» российского сегмента МКС. Вторая попытка стыковки космического корабля со станцией, состоявшаяся утром 27 августа, оказалась успешной.
Антропоморфный робот-спасатель FEDOR создан «Андроидной техникой» и Фондом перспективных исследований (ФПИ) по заказу МЧС России. Соответствующие разработки начались в 2014 году.