«Քոչարյանն ու Փաշինյանը միշտ տարբեր ճամբարներում են եղել». «Ռոսիա 24»-ն անդրադարձել է Քոչարյանի դեմ մեղադրանքներին (Տեսանյութ)
Ռուսական «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքն անդրադարձել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի կողմից ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի երկու դիմումների քննությունը հետաձգելուն:
Մասնավորապես, նշվում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ իրեն առաջադրված մեղադրանքների համապատասխանության մասին երկու դիմումների նախնական քննությունը ՀՀ սահմանարական դատարանը տեղափոխել է սեպտեմբերի 3-ին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Սահմանադրական դատարանն օգոստոսի 29-ին կսկսի գրավոր ընթացակարգով քննել Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը։
Նշվում է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը մեղադրվում է սահմանադրական կարգի տապալման և կաշառք տալու համար:
Ռեպորտաժում նշվում է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը հերքում է իր դեմ մեղադրանքները՝ դրանք համարելով քաղաքականապես մոտիվացված: Նշվում է, որ նախկին նախագահը կալանքի տակ է արդեն 3-րդ անգամ: Վերջին անգամ նա կալանքի տակ է առնվել հունիսի 25-ին: Դրանից հետո, ինչպես ասում է լրագրող Վարվարա Նևսկայան, ՀՀ երկրորդ նախագահին գրավի դիմաց ազատ արձակած դատավորի դեմ նրա մասնագիտական գործունեության հետ կապ չունեցող քրեական գործ է հարուցվել:
Հեռուստաալիքին տեսակապով հարցազրույց է տվել նաև ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը, որն ասել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ 2 մեղադրանքներն էլ չունեն ոչ մի լուրջ հեռանկար՝ օբյեկտիվ դատավարության պարագայում:
Այնուհետ ներկայացվում են 2008 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցած կադրերը, նշվում է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու նրա կողմնակիցները չէին ընդունում նախագահական ընտրությունների արդյունքները և պնդում էին, որ նախագահ է ընտրվել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Լրագրողն ընդգծում է նաև փաստը, որ «գաղտնիք չէ՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ու ՀՀ ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միշտ տարբեր քաղաքական ճամբարներում են եղել»:

Кочарян и Пашинян всегда были по разные стороны баррикад – репортаж телеканала «Россия 24» (Видео)
Государственный телеканал «Россия 24» подготовил репортаж о переносе рассмотрения заявлений второго президента Роберта Кочаряна Конституционным судом Армении.
В частности, отмечается, что предварительное рассмотрение двух заявлений второго президента Армении Роберта Кочаряна о соответствии выдвинутых ему обвинений Конституционный суд Армении начнет 3 сентября.
Ранее сообщалось, что Конституционный суд начнет рассмотрение заявления обвиняемого по делу 1 марта Роберта Кочаряна 29-го августа.
Отмечается также, что второй президент Армении обвиняется в свержении конституционного строя и в даче взятки.
В репортаже говорится, что второй президент Армении обвинение против себя политически мотивированными. Отмечается также, что бывший президент находится под арестом уже в 3 раз. В последний раз он был арестован 25 июня. Вскоре после этого, как сообщает журналист Варвара Невская, на судью, освободившего второго президента Армении под залог, завели уголовное дело, не имеющего отношение к его профессиональной деятельности.
Экс-министр юстиции Армении Давид Арутюнян в интервью телеканалу по видеосвязи заявил, что оба обвинения в отношении Роберта Кочаряна не имеют никакой серьезной перспективы в случае объективного и беспристрастного суда.
Затем показываются кадры событий 1 марта 2008 года, отмечается, что сторонники Левона Тер-Петросяна устроили массовые акции протеста, не признавали результатов выборов, утверждая, что президентом избран Левон Тер-Петросян.
Журналист подчеркивает также, что «не секрет, что экс-президент Роберт Кочарян и нынешний премьер-министр Армении Никол Пашинян всегда были по разные стороны баррикад, находясь в политической оппозиции друг к другу».