Կառավարությունը որոշեց Շիրակի մարզում ստեղծել ազատ տնտեսական գոտի
Այսօրվա նիստում կառավարությունը որոշեց Շիրակի մարզում ստեղծել լոգիստիկ և արտադրական ազատ տնտեսական գոտի։
Գյումրիում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասնավոր նախաձեռնությունը նպատակ ունի սպասարկել էլեկտրոնային առևտրի լոգիստիկ պահեստները և արտահանմանն ուղղված արտադրական գործընթացները: Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը նպատակ ունի խթանելու օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները, երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և կայուն տնտեսական զարգացմանը:
Ինչպես ասաց ՀՀ էկոնոմիակայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն, ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը նպատակ ունի ներգրավել օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ, ստեղծել աշխատատեղեր և խթանել կայուն զարգացումը։
«Նշված ազատ գոտին նախատեսում է դառնալ էլեկտրոնային առևտրի լոգիստիկ ծառայությունների կարևոր հանգույց, նպաստել Շիրակի մարզի տնտեսական իրավիճակի զարգացմանը։ Ազատ տնտեսական գոտին, որը տեղակայված է լինելու Շիրակ միջազգային օդանավակայանի հարևանությամբ, հանդիսանալու է լոգիստիկայի և մշակման հիբրիդ ազատ տնտեսական գոտի, որի նպատակն է լինելու սպասարկել էլեկտրոնային առևտրի լոգիստիկ պահեստները և արտահանմանն ուղղված արտադրական գործընթացները։
Նախատեսվում է 10-12 տարիների ընթացքում կառուցել 319 հա տարածքով ազատ տնտեսական գոտի։ Նախատեսվում է ազատ տնտեսական գոտու ամբողջական գործարկումն իրականացնել 5 փուլով։ Առաջին փուլը կգործարկվի 30 հա տարածքի վրա», - ասաց նախարարն՝ ավելացնելով, որ ազատ տնտեսական գոտու ամբողջական գործարկմամբ աշխատանքով կապահովի մոտ 13 հազար մարդ։

Правительство решило создать в Ширакской области свободную экономическую зону
Правительство Армении сегодня на заседании решило создать в Ширакской области логистическую и производственную свободную экономическую зону.
Частная инициатива по созданию в Гюмри свободной экономической зоны (СЭЗ) преследует цель обслужить логистические склады электронной торговли и направленные на экспорт производственные процессы. Создание СЭЗ направлено на стимулирование прямых иностранных инвестиций, повышение инвестиционной привлекательности страны, создание новых рабочих мест и устойчивое экономическое развитие.
«Предусматривается, что указанная свободная зона станет важным узлом электронной торговли и логистических служб, посодействует развитию экономической ситуации в Ширакской области. Свободная экономическая зона, расположенная по соседству с международным аэропортом "Ширак", станет гибридной свободной экономической
зоной логистики и разработок, цель которой обслуживать логистические склады электронной торговли и производственные процессы, направленные на экспорт.
Проект планируется реализовать в течение 10-12 лет на территории общей площадью 319 гектаров. Предусматривается полностью задействовать СЭЗ в 5 этапов. Первый этап будет задействован на территории 30 гектаров»  - сказал министр экономики Тигран Хачатрян, отметив, что после полного задействования СЭЗ работой будут обеспечены около 13 тысяч человек.