Ուրուգվայի նախագահը ճառագայթային թերապիայի կուրս է սկսել
Ուրուգվայի նախագահ Տաբարե Վասկեսը թոքի քաղցկեղի հայտնաբերումից հետո սկսել է ճառագայթային թերապիայի կուրս ստանալ, հայտնում է նրա աշխատակազմը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Նախագահ Տաբարե Վասկեսը թոքի բուժման համար սկսել է ճառագայթային թերապիայի կուրս ստանալ: Նա նախագահի պարտականությունները շարունակում է կատարել սովորական ռեժիմում», - նշված է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Վասկեսը, որը կրթությամբ ուռուցքաբան է, լրագրողներին հայտնել էր, որ իր աջ թոքի մեջ չարորակ գոյացություն է հայտնաբերվել:
Վասկեսը նախագահության առաջին ժամկետում (2005-ից մինչև 2010 թվականը) խոշոր հակածխախոտային արշավ էր սկսել, որի ժամանակ նույնիսկ դատական քաշքշուկների մեջ էր ընկել ծխախոտ արտադրող ընկերութուններից «Philip Morris»-ի հետ:

Президент Уругвая начал курс лучевой терапии
Президент Уругвая Табаре Васкес начал курс лучевой терапии после обнаружения рака легкого, сообщает его администрация.
"Президент Табаре Васкес начал курс лучевой терапии для лечения легкого. Он продолжит выполнять обязанности президента в обычном режиме", - говорится в заявлении.
Ранее сам Васкес, который по образованию является онкологом, сообщил журналистам, что у него обнаружено злокачественное образование в правом лёгком.
Во время своего первого срока (2005-2010 годы) Васкес развернул большую антитабачную кампанию, страна даже судилась с одним из крупнейших производителей сигарет Philip Morris. Согласно статистическим данным, с 2005 года курить в Уругвае бросили 294 тысячи человек.