Հոնկոնգում ձերբակալվել են բողոքի ակցիաների երեք առաջնորդի
Հոնկգոնգում օգոստոսի 30-ին  բերման են ենթարկվել «Դեմոսիստո» կուսակցության ակտիվիստներ Ջոշուա Վոնգը և Ագնես Չոուն. նրանց մեղադրում են անօրինական հավաքներ կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու կոչեր անելու համար, հայտարարել է ոստիկանությունը, փոխանցում է «South China Morning Post»-ը։
Երկու ակտիվիստներին առաջադրված մեղադրանքները կապված են հունիսի 21-ին ոստիկանության բաժանմունքի պաշարման հետ:
Հրատարակությունը նշում է, որ երկու ակտիվիստներն էլ եղել են 2014 թվականի «Occupy» բողոքի ակցիաների առաջնորդների թվում:
Օգոստոսի 29-ին ոստիկանությունը բերման էր ենթարկել Հոնկոնգի անկախության կողմնակից Էնդի Չանին: Նրան կասկածում են ոստիկանի վրա հարձակվելու համար:
Նրան ձերբակալել են օդանավակայանում՝ Տոկիո թռչելուց առաջ: Ավելի վաղ նա գլխավորում էր քաղաքում արգելված՝ Հոնկոնգի ազգային կուսակցությունը:
Ակտիվիստների ձերբակալման մասին հաղորդումներից հետո հայտնի է դարձել, որ օգոստոսի 31-ին նշանակված բողոքի զանգվածային ակցիան չեղարկվել է:

В Гонконге задержаны три лидера протестов
В Гонконге 30 августа были задержаны активисты партии "Демосисто" Джошуа Вонг и Агнес Чоу, их обвиняют в организации, участии и призывах к участию в нелегальных собраниях, объявила полиция. Об этом пишет South China Morning Post.
Предъявленные обоим обвинения связаны с осадой отдела полиции 21 июня многотысячной толпой. Издание отмечает, что оба активиста были одними из лидеров протестов Occupy 2014 года.
29 августа полиция задержала сторонника независимости Гонконга Энди Чана.
Его заподозрили в нападении на полицейского. Он был задержан в аэропорту перед вылетом в Токио. Ранее он возглавлял ныне запрещенную в городе Национальную партию Гонконга.
После сообщений о задержаниях активистов стало известно, что намечавшаяся на 31 августа масштабная акция протеста отменена.