Կառավարությունը շարունակում է անարդյունավետ հարկաբյուջետային քաղաքականությունը՝ ունենալով էական շեղումներ կառավարության ծրագրային ցուցանիշներից. Թանդիլյան
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ֆինանսաբյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը ֆեյսբուքյան գրառում է կատարել.
«Կառավարությունը շարունակում է անարդյունավետ հարկաբյուջետային քաղաքականությունը՝ ունենալով էական շեղումներ կառավարության ծրագրային ցուցանիշներից:
Կառավարության զսպող հարկաբյուջետային քաղաքականության արդյունքում 2019թ 1-ին կիսամյակում ունենք բյուջեի աննախադեպ պրոֆիցիտ, ինչը մեր նման երկրի համար պարզապես անընդունելի է, իսկ նման տենդենցը շարունակելու դեպքում՝ տնտեսական և ֆինանսական խնդիրները դառնալու են անխուսափելի:
Կառավարությունը չի կատարում նույնիսկ բյուջեով նախատեսված ծախսերը, երբ երկրում կուտակված խնդիրները ուղղակի սահման չունեն և զարմանալի է, որ մենք ոչ միայն լրացուցիչ փողի կարիք չունենք, դեռ մի բան էլ՝ եղած փողը չգիտենք ինչի վրա ծախսել:
Արդյունքում, կառավարության տնտեսական հեղափոխության պատասխանատուները բյուջետային գումարները նախընտրում են կենտրոնական բանկում ավանդ ներդնել՝ այն հասցնելով 300 մլրդ դրամի, ինչը երկու անգամ ավելի է նույնիսկ նախորդ տարվա ցուցանիշներից:
Կուտակված գումարների նույնիսկ կեսը կապիտալ ներդրումներում ծախսելու դեպքում կապահովվի 2-2,5% տնտեսական աճ այս տարվա համար, որն էլ իր հերթին կբերի 50-70 մլն դոլար լրացուցիչ հարկային մուտքեր։ Արդյունքում տնտեսական ազդեցությունը կլինի ավելին, քան իշխանությունները վախենում են կորցնեն Ամուլսարի ներդրումը չկատարելու դեպքում: Ամուլսարի ներդրումից ավելի շատ ազատ միջոցներ կան բյուջեում, որը չի ծախսվում բանակի, առողջապահության, կրթության, սոցիալական խնդիրների և անվերջ ու անվերջ խնդիրների լուծման համար:
Պատրաստ են արդյոք տնտեսական բլոկի պատասխանատուները փոխհատուցել այս ամենի արդյունքում տնտեսության կրած վնասները։
Ակնհայտ է, որ կառավարությունը չի տիրապետում ինչպես արագ և արդյունավետ ծախսումներ իրականացնել՝ օր առաջ լուծելով հասարակության խնդիրները: Ընդ որում, սա արդեն նկատվում է ամբողջ տարվա ընթացքում և չկա փոփոխության որևէ դինամիկա:
Առաջիկայում հանդես կգամ առաջարկով՝ բյուջեում հավաքագրված գումարների արագ, թիրախային և արդյունավետ ծախսման վերաբերյալ»:

Мане Тандилян: Правительство продолжает свою неэффективную фискальную политику
Правительство продолжает свою неэффективную фискальную политику со значительными отклонениями от показателей правительственной программы, написала на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Светлая Армения», председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян.
«В результате сдерживающей налогово-бюджетной политики правительства в первом полугодии 2019 года мы имеем беспрецедентный профицит бюджета, что просто неприемлемо для такой страны, как наша, и если такая тенденция сохранится, экономические и финансовые проблемы станут неизбежными.
Правительство не исполняет даже предусмотренные бюджетом расходы, когда накопившиеся в стране проблемы не имеют границ, и удивительно, что мы не только не нуждаемся в дополнительных средствах, но и не знаем, на что тратить имеющиеся.
В результате лица, ответственные за экономическую революцию правительства, предпочитают вкладывать бюджетные средства в центральный банк, увеличивая его до 300 млрд. драмов, что вдвое больше прошлогодних показателей.
В случае траты даже половины накопленных средств на капитальные расходы будет обеспечен дополнительный 2-2,5% экономический рост на этот год, что в свою очередь приведет к дополнительным налоговым поступлениям в размере 50-70 млн. долларов. В результате экономическое воздействие будет больше, чем власти боятся потерять в случае невыполнения инвестиций Амулсара. В бюджете есть больше свободных средств, чем инвестиции Амлсара, которые не тратятся на армию, здравоохранение, образование, социальные проблемы и решение бесконечных других проблем.
Готовы ли ответственные за экономический блок компенсировать понесенный в результате всего этого экономикой ущерб?
Очевидно, что правительство не в силах, быстро и эффективно расходуя средства, как можно скорее решить проблемы общества. Кстати, это уже наблюдается в течение года, и динамики изменений не наблюдается.
В ближайшее время выступлю с предложением о быстром, целевом и эффективном расходовании средств, собранных в бюджете», - написала Мане Тандилян.