Վերաքննիչ դատարանը հաստատել է` Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանների իրավունքները խախտվել են
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացականյանի նախագահությամբ, այսօր մերժել է Գլխավոր դատախազության բողոքը քննության ընթացքում ՀՔԾ պետի կողմից ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտման գործով առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ, հայտնում են Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբից։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը հաստատված փաստ էր համարել Ռոբերտ Քոչարյանին վերագրվող Սամանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքը։ Առաջին ատյանի դատարանը գտել էր, որ այդպիսով խախտվել է Ռոբերտ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը։
Բացի այդ, Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մխիթարյանի նախագահությամբ, այսօր մերժել է Գլխավոր դատախազության մեկ այլ բողոք՝ հաստատելով, որ խախտվել է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի որդի Սեդրակ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ քննչական դեպարտամետը ավելի վաղ հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի՝ Սեդրակ Քոչարյանը հանցագործություններ է կատարել։ Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր պաշտպանների բողոքն այս հայտարարությունների դեմ։

Апелляционный суд подтвердил – права Роберта и Седрака Кочарянов нарушены
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Мнацаканяна отклонил сегодня жалобу Генпрокуратуры Армении против решения суда первой инстанции, признавшего ранее заявления председателя Специальной следственной службы нарушением презумпции невиновности Роберта Кочаряна, сообщает команда адвокатов второго президента Армении.
Напомним, ранее председатель Специальной следственной службы Сасун Хачатрян счел подтвержденным фактом предъявленное Роберту Кочаряну обвинение в свержении конституционного строя. Суд первой инстанции признал, что тем самым была нарушена  презумпции невиновности Роберта Кочаряна.
Кроме того, Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Мхитаряна отклонил сегодня и другой иск генеральной прокуратуры, подтвердив, что нарушена презумпции невиновности сына Роберта Кочаряна Седрака Кочаряна.
Напомним, следственный департамент Службы национальной безопасности ранее распространил сообщение, согласно которому Седрак Кочарян совершил преступления.
Суд общей юрисдикции города Ереван удовлетворил жалобу адвокатов Седрака Кочаряна против заявления СНБ, признав это нарушением презумпции невиновности.