Արցախի ճակատագիրը ողջ հայության ուշադրության կենտրոնում է. Վարչապետը շնորհավորել է Արցախի Հանրապետության հռչակման օրը
02/09/2019 14:48
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ էհղել Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ։
«Արցախի Հանրապետության հպա՛րտ քաղաքացիներ,
Շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ:
Այս օրը պատմական է բոլորիս՝ Հայաստանի, Արցախի, Սփյուռքի, համայն հայության համար. 28 տարի առաջ այս օրն Արցախը հռչակվեց Հանրապետություն, փաստացի անկախանալով Խորհրդային Ադրբեջանից և բռնեց անկախ պետականության կերտման ուղին: Այդ ուղին լի էր փորձություններով և հաջողություններով,  կորուստներով և ձեռքբերումներով, պատերազմներով և հաղթանակներով: Արցախյան ազատամարտը հայ ժողովրդի պատմության փայլուն էջերից է և մեր հավաքական հպարտության մարմնավորումը: Պատմական այդ օրվանից անցել է 28 տարի, և ազատ ու անկախ Արցախն այսօր կայացած քաղաքական և պատմական իրողություն է:
Հայ ժողովրդի հաղթանակների գրավականը մեր միասնությունն է, մեր միահամուռ ու անկոտրում կամքը՝ հանուն ազատության, հանուն անկախության, հանուն մեր ազգային ինքնության պահպանման ու զարգացման: Հենց այդպես են կերտվել մեր համազգային հաղթանակները:  Հենց այդպիսի համաժողովրդական միասնության մարմնացում էր նաև թավշյա հեղափոխությունը, որի հիմքում պայքարն էր հանուն ավելի ազատ, ժողովրդավար ու զարգացող հայրենիքի։ Թավշյա հեղափոխության արժեքները համահայկական արժեքներ են, և այդ արժեքները շարունակաբար արմատավորվելու են ողջ հայության շրջանում՝ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում:
Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը մեր բոլորիս առաջնահերթությունն է: Արցախի ճակատագիրը գտնվում է ողջ հայության ուշադրության կենտրոնում, և մենք շարունակելու ենք ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծման հասնելու ուղղությամբ։

Судьба Арцаха находится в центре внимания всех армян – Никол Пашинян поздравил по случаю Дня провозглашения Республики Арцах
02/09/2019 15:35
Премьер-министра Армении Никол Пашинн направил поздравительное послание по случаю Дня провозглашения Республики Арцах, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Гордые граждане Республики Арцах,
Поздравляю с Днем провозглашения Республики Арцах!
Этот день является историческим для всех нас – Армении, Арцаха, диаспоры, всех армян.
28 лет назад, в этот день, Арцах был провозглашен Республикой, фактически став независимой от Советского Азербайджана и вступив на путь построения независимой государственности. Этот путь был полон испытаний и успехов, потерь и достижений, войн и побед. Арцахская освободительная война – одна из блестящих страниц истории армянского народа и воплощение нашей коллективной гордости. С того исторического дня прошло 28 лет, и свободный и независимый Арцах сегодня является политической и исторической реальностью.
Залогом побед армянского народа является наше единство, наша единая и непоколебимая воля во имя свободы, во имя независимости и во имя сохранения и развития нашей национальной идентичности. Именно так создавались наши общенациональные победы. Воплощением именно такого общенародного единства была бархатная революция, в основе которой лежала борьба за более свободную, демократическую и развивающуюся родину. Ценности бархатной революции являются общеармянскими ценностями, и эти ценности будут продолжительно укореняться среди всех армян – в Армении, Арцахе и диаспоре.
Безопасность Армении и Арцаха является нашим главным приоритетом. Судьба Арцаха находится в центре внимания всех армян, и мы продолжим наши усилия по защите результатов Арцахской освободительной войны за самоопределение и безопасность народа Арцаха, а также по достижению мирного и справедливого решения проблемы.