Սերժ Սարգսյան. Ոչ մի դեպքում չպետք է թույլ տանք Արցախի հարցում համահայկական միասնականության խաթարում
02/09/2019 10:16
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության հռչակման 28-րդ տարեդարձի առթիվ։ Ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
«Շնորհավորում եմ բոլորիս համար նվիրական տոնի` Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 28-րդ տարեդարձի առթիվ:
Սեպտեմբերի 2-ը համահայկական տոն է, միասնության խորհրդանիշ, որ ամեն տարի համախմբում է աշխարհասփյուռ հայությանը՝ իր հաղթանակի և հպարտության, միաժամանակ՝ իր ամենօրյա խորհրդածումների առարկան դարձած Արցախի շուրջ, որի հզորացման համար առ այսօր չի խնայվել ոչինչ:
Համահայկական հոգատարության և սիրո բազմաթիվ վկայություններ կան Արցախում, որ ստեղծվել են անցած շուրջ երեք տասնամյակում` ճանապարհներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, մշակույթի օջախներ, եկեղեցիներ, բնակարաններ… Եվ այդ ամենն իրողություն է դարձել աշխարհի չորս կողմերում և մայր հայրենիքում բնակվող մեր հայրենակիցներից լումա առ լումա հավաքված միջոցների շնորհիվ` ազատ ու անկախ Արցախը օր առաջ հզոր և անվտանգ տեսնելու ցանկությամբ:
Արցախը 28 տարի առաջ իր հաստատուն ուղին ընտրեց և այդ անբեկանելի որոշումը կայացրեց` թիկունքին զգալով մայրաքաղաք Երևանի Ազատության հրապարակում և աշխարհի բազմաթիվ հայաշատ քաղաքներում բռունցքները վեր պարզած բազմահազար հայորդիների միասնության ուժը:
Ոչ մի դեպքում չպետք է թույլ տանք Արցախի հարցում համահայկական միասնականության խաթարում: Այսօր դա նույնքան վտանգավոր է, որքան կարող էր լինել ազատամարտի տարիներին: Չգիտակցել դա` նշանակում է վտանգի տակ դնել Հայրենիքը հանուն այսրոպեական, անձնական, քաղաքական կամ այլ անցողիկ շահերի:
Այսօր ես ցանկանում եմ առանձնահատուկ շնորհավորել իմ մարտական ընկերներին, այդ թվում` Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին և նախորդ բոլոր ղեկավարներին:
Մեծարգո՛ նախագահ Սահակյան,
Խնդրում եմ իմ շնորհավորանքը փոխանցել նաև Արցախի Ազգային ժողովի նախագահին, պետական նախարարին, բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ավանդն են ունեցել և այսօր ունեն Արցախի Հանրապետության կայացման ու զարգացման գործում, բոլոր այն հերոս տղաներին, որ պատերազմի դաշտում իրենց կյանքը վտանգելով պաշտպանեցին պատմական հայրենիքում ազատ և անկախ ապրելու արցախցիների իրավունքը: Փառք նրանց և խոնարհում մեր նահատակված հերոսների պայծառ հիշատակի առջև, քանզի միայն իր հերոսներին արժևորող ժողովուրդը կարող է հետագա հաղթանակներ ունենալ:
Այսօր էլ մեր զավակներն են Արցախի պետական սահմանին նույն նվիրումով կատարում իրենց պարտքը` պաշտպանելով իրենց հայրերի ու պապերի կյանքի գնով նվաճված անկախությունը: Աստված զորավիգ և պահապան մեր զավակներին:
Ինչպես տարիներ շարունակ ասել եմ, այսօր ևս ցանկանում եմ կրկնել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
Մեր համազգային տոնի առթիվ մաղթում եմ Արցախին խաղաղություն, կայունություն, բարօրություն և նորանոր հաջողություններ պետականաշինության գործում»։

Серж Саргсян: Мы ни в коем случае не должны допустить нарушения общеармянского единства в вопросе Арцаха
02/09/2019 12:22
Третий президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю 28-летия провозглашения независимости Республики Арцах, поздравив всех с дорогим праздником.
«2 сентября – общеармянский праздник, символ единства, который каждый год объединяет армян во всем мире вокруг ставшего предметом его гордости и победы, и одновременно повседневного размышления Арцаха, для укрепления которого мы по сей день не жалели ничего.
В Арцахе есть многочисленные свидетельства общеармянской заботы и любви, которые были созданы в течение прошедших около трех десятков лет, - дороги, школы, детсады, очаги культуры, церкви, дома…И все это стало реальностью благодаря собранным по копейкам средствам живущих в различных уголках мира и на Родине наших соотечественников, чтобы как можно раньше увидеть сильным и безопасным свободный и независимый Арцах», - говорится в поздравлении Сержа Саргсяна.
В послании отмечается, что 28 лет назад Арцах твердо выбрал свой путь и принял это непоколебимое решение, чувствуя единую силу армянских сыновей, собравшихся на площади Свободы в Ереване и различных городах мира.
«Мы ни в коем случае не должны допустить нарушения общеармянского единства в вопросе Арцаха. Сегодня это также опасно, как могло быть в годы освободительной войны. Не осознавать это – значит ставить под опасность Родину во имя сиюминутных, личных, политических или иных недолговечных целей.
Сегодня я хочу особо поздравить своих боевых друзей, в том числе президента Республики Арцах Бако Саакяна и всех прежних руководителей.
Прошу передать мои поздравления также председателю Национального Собрания Арцаха, государственному министру, всем тем, кто внес свой вклад и сегодня вносит в дело становления и развития Республики Арцах, всем тем парням-героям, которые на поле боя ставя под опасность свою жизнь, защитили право арцахцев на жить свободно и независимо на своей исторической родине. Слава им и преклоняюсь перед светлой памятью наших погибших героев, поскольку только народ, умеющий ценить своих героев, может одержать дальнейшие победы.
И сегодня наши сыновья с такой же преданностью выполняют свой долг на государственной  границе Арцаха, защищая  свою родину и завоеванную ценой жизни из дедов независимость. Да хранит их Бог!
Как говорил на протяжении лет, хочу сегодня также повторить, Арцах никогда не будет в составе Азербайджана.
Желаю по случаю нашего общенационального праздника мира, стабильности, благополучия и новых успехов в деле построения государственности», - говорится в послании экс-президента Армении.