«Հրապարակ». Ամուլսարից հրաժարվելու քավության նոխազ է դառնալու քննիչ Իվանյանը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանի նկատմամբ երեկ ծառայողական քննություն է սկսվել: Հիշեցնենք․ նա «ԷԼԱՐԴ»-ի եզրակացության հիման վրա կանաչ լույս էր վառել «Լիդիան»-ի առաջ։ Եվ հիմա, երբ քաղաքական որոշում է կայացվելու՝ հրաժարվել Ամուլսարից, քավության նոխազ է դառնալու հենց Իվանյանը, որը սխալ տեղեկություններ է տվել վարչապետին և սխալ եզրակացության է հանգել։
Օրերս հայտնի դարձավ նաև, որ Յուրա Իվանյանը և բնապահպանության նախկին նախարար Արամայիս Գրիգորյանն ազգականներ են, իսկ վերջինս 2016 թվականին հաստատել էր Ամուլսարի հանքի շահագործման դրական եզրակացությունը: Սակայն, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Իվանյանն ու Գրիգորյանները վերջին տարիներին չեն շփվում միմյանց հետ, անգամ չեն բարևում։ Նրանց հարաբերությունները փչացել են ինչ-որ տարածքի հետ կապված կոնֆլիկտից հետո։
Կավարտվի արդյոք ծառայողական քննությունը պաշտոնանկություններով, Քննչական կոմիտեի մեր աղբյուրը կտրուկ բացառեց, ավելին՝ այստեղ վստահ են, որ ծառայողական քննությամբ էլ ոչ մի կասկածելի բան չի բացահայտվի։ Ի դեպ, քննությունը կտևի 10 օր, այդ ընթացքում հարցաքննության կկանչվեն Ամուլսարի գործով քննչական խմբի բոլոր ներկայացուցիչները՝ 5 քննիչ։ Կառգրավվի նաև Յուրի Իվանյանի հեռախոսը, և կստուգվեն բոլոր ինֆորմացիաները»:

«Грапарак»: В случае отказа от эксплуатации Амулсара «козлом отпущения» станет следователь Иванян
Газета «Грапарак» пишет, что в отношении руководителя следственной группы по делу Амулсара Юры Иваняна вчера началось служебное расследование. Напомним, он на основании заключения ливанской компании Elard дал «зеленый свет» компании Lydian на эксплуатацию Амулсарского рудника.
И сейчас, когда будет принято политическое решение отказаться от эксплуатации Амулсарского рудника, «козлом отпущения» сделают именно Юру Иваняна, который дал неправильную информацию премьер-министру и пришел к неправильному заключению.
«На днях стало известно, что Юра Иванян – двоюродный брат бывшего министра охраны природы Арамаиса Григоряна, который в 2016 году дал положительное заключение на разработку Амулсарского рудника. Однако, как передает наш источник, Иванян и Григорян в последние годы не общаются друг с другом, даже не здороваются. Отношения между ними испортились после конфликта из-за какой-то территории.
Наш источник в Следственном комитете исключил, что служебное расследование может закончиться отставками, более того, в СК уверены, что служебное расследование не выявит ничего подозрительного. Кстати, служебное расследование продлится 10 дней, за это время на допрос будут вызваны все члены следственной группы по делу Амулсара – 5 следователей. Будет конфискован также телефон Юры Иваняна, проверены все сообщения и информация», - пишет газета.