Կառավարությունում կայացել է Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ հերթական քննարկումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Ամուլսարի ծրագրի հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ։
Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանն ամփոփ ներկայացրել է ընդհանուր վիճակը և նշել, որ մի շարք ուղղություններով ներկայացված ելակետային տվյալները ճշգրիտ չեն եղել:
Հարցի առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, արծարծվել են Ամուլսարի ծրագրի՝ Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նոր գնահատում (ՇՄԱԳ) իրականացնելու ընթացակարգերին վերաբերող հարցեր, անդրադարձ է եղել խնդրի իրավական ասպեկտներին, բնապահպանական նոր գործոնների ի հայտ գալուն և այլն:
Վարչապետը, ամփոփելով քննարկումը, հանձնարարել է շահագրգիռ բոլոր գերատեսչություններին և ինստիտուտներին համակարգված աշխատել՝ համապարփակ վերլուծություն և նախաքննության համար լիարժեք տվյալներ ունենալու համար:

В правительстве Армении состоялось очередное обсуждение в связи с программой Амулсара
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве сегодня состоялось совещание, посвященное ситуации вокруг программы Амулсара, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Министр окружающей среды Эрик Григорян вкратце представил общую ситуацию и отметил, что представленные по ряду направлений исходные данные были неточными.
Состоялся обмен мнениями по этому вопросу, были затронуты касающиеся процедур проведения новой оценки воздействия на окружающую среду вопросы, а также участники совещания коснулись правовых аспектов проблемы, появления новых экологических факторов и т.д.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр поручил всем заинтересованным ведомствам и институтам скоординированно работать, чтобы обеспечить всесторонний анализ и иметь полные данные для расследования.