Փաշինյանի հանդիպումը Սեֆիլյանի և Չուգասզյանի հետ ցուցադրական դեմարշ էր ուժայինների հանդեպ. ազդարարվեց նոր ավանտյուրա
06/09/2019 11:26
«Այլընտրանքային նախագծեր խմբի» անդամ Մարինե Սուքիասյանը գրում է.
«Վարչապետ Փաշինյանի երեկվա հանդիպումը «Սասնա Ծռերի» Ժիրայր Սեֆիլյանի և Գարգեին Չուգասզյանի հետ ցուցադրական դեմարշ էր ուժայինների հանդեպ։
Պետք է հասկանալ, թե ինչու է Նիկոլ Փաշինյանի դելիգիտիմիզացիայի ենթարկում իր Ոստիկանապետին և ԱԱԾ պետին, ոստիկանության և Ազգային անվտանգության բազմաթիվ պարկեշտ ու հայրենասեր սպաներին և ծառայողներին։
Իրենց ընկերներին, ծառայակիցներին սպանած, Երևանում ՊՊԾ գնդի վրա զինված հարձակում իրականացրած խմբավորվման ղեկավարների հետ հանդիպումը, խոսնակի միջոցով հատուկ դրա կարևորության շեշտմամբ,  Փաշինյանը վիրավորում է ուժայինների, իրավապահների ոչ միայն մասնագիտական, այլև մարդկային արժանապատվությունը։
Ինչպես է նայելու Փաշինյանը ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ զոհված ոստիկանների ընտանիքների անդամների աչքերին, նրանց ընկերների աչքերին։ Ինչպես է նայելու ամեն օր ծառայություն իրականացնող, այդ թվում կյանքի ռեալ սպառնալիքի տակ ոստիկանության և ԱԱԾ աշխատակիցների աչքերին։
Պետության ուժայինները երեկվա հանդիպումից հասկացել են, որ երկրի այսօրվա ղեկավարը ցանկացած պահի, իր շահերից ելնելով կարող է հանդիպել իրենց վրա կրակողների, իրենց ընկերներին սպանողների հետ։ Այն խմբերի հետ, որոնց դեմ նրանք ամեն օր պայքարում են։ Ոչ մեկը դեռ չի վերացրել սպայի պատիվ հասկացությունը։
Երեկվա հանդիպումից հետո շոկային տրամադրություններ են հասարակության գիտակից շերտերում։ Եվ այդ շոկը առաջիկա օրերին տարածվելու է նաև ԱԺ մեծամասնության` 88-ի շարքերում, որտեղ կան պարկեշտ և գիտակից մեծ թվով մարդիկ։
Կամ խնդիր է դրված բարոյալքել սեփական պետության ուժային համակարգը, կամ կա ինչ-որ ներքին պրոցես, ոին մենք տեղյակ չենք, և որն էլ Փաշինյանի՝ հապճեպ նոր համախոհներ, նոր թիմ ձեռք բերելու պատճառն է։ Երկու դեպքում էլ Փաշինյանը պետությունը տանում է շոկերի և անկայության փուլ»։

Марине Сукиасян: Встреча Пашиняна с Сефиляном и Чугасзяном – показательный демарш против силовиков
Член «Группы альтернативных проектов» Марине Сукиасян обратилась к вчерашней встрече премьер-министра Армении с членами партии «Сасна црер».
«Вчерашняя встреча премьер-министра Никола Пашиняна с Жирайром Сефиляном и Гарегином Чугасзяном из "Сасна црер" – показательный демарш против силовиков.
Нужно понять, почему Никол Пашинян подвергает делегитимизации начальника полиции и директора СНБ, многочисленных порядочных и патриотичных офицеров и служащих полиции, Службы национальной безопасности.
Встреча Пашиняна с руководителями группировки, совершившей вооруженное нападение на полк ППС в Ереване, убивших их друзей и сослуживцев, важность которой специально была отмечена пресс-секретарем, не  только оскорбляет профессиональное, но и человеческое достоинство силовиков, правоохранителей.
Как будет смотреть Пашинян в глаза членов семей погибших во время захвата полка ППС полицейских, в глаза их друзей? Как будет смотреть в глаза сотрудников полиции и СНБ, каждый день несущих службу, в том числе и в условиях реальной угрозы жизни?
Силовики государства поняли из вчерашней встречи, что сегодняшний руководитель страны в любой момент, исходя из собственных интересов, может встретиться с теми, кто стрелял в них, убил их товарищей. С теми группами, против которых они каждый день ведут борьбу. Никто еще не отменял понятие честь офицера.
После вчерашней встречи сознательная часть общества находится в состоянии шока. И этот шок в ближайшие дни распространиться также в рядах парламентского большинства – 88 депутатов, среди которых есть много порядочных и думающих людей.
Либо поставлена задача деморализовать силовую структуру собственного государства, либо идет какой-то внутренний процесс, о котором мы не знаем и из-за которой Пашинян решил поспешно привлечь на свою сторону новых сторонников, новую команду. В обоих случаях Пашинян ведет страну к фазе шоков и нестабильности».