Հայտարարությունը, որ վարչապետն արեց ուղիղ եթերի ժամանակ, երկար քննարկումների հետևանքն էր. Թագուհի Ղազարյանը՝ Ամուլսարի մասին. Տեսանյութ
10/09/2019 16:32
Բոլորիս համար ակնհայտ է, որ այս պահին իրավական առումով պետությունը չունի տնտեսվարողի գործունեությունը խոչընդոտելու որևէ հիմք, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Ղազարյանը՝ անդրադառնալով Ամուլսարի հանքի շահագործման մասին վարչապետի հայտարարությանը:
«Խմբակցությունում ի սկզբանե եղել է կոնսենսուս, որ հարցը պետք է լուծվի իրավական ճանապարհով, վերապահումներ եղել են եզրակացության մեկնաբանությունների հետ կապված: Հարցը շատ երկար քննարկվել է խմբակցությունում մի քանի անգամ, թե առանձին, թե վարչապետի, թե փոխվարչապետի հետ հանդիպման ֆորմատներում, և այն հայտարարությունը, որ վարչապետն արեց ուղիղ եթերի ժամանակ, այդ երկար քննարկումների հետևանքն էր: Խմբակցությունում բոլորը կիսում են այդ կարծիքը», - ասաց Ղազարյանը՝ հավելելով.
«Բոլորիս համար ակնհայտ է, որ այս պահին իրավական առումով պետությունը չունի տնտեսվարողի գործունեությունը խոչընդոտելու որևէ հիմք»:
Նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտության մասին խոսելով՝ պատգամավորն ասաց, որ Էլարդի եզարակացությունը միայն քրեական գործի շրջանակներում է և Էլարդն այն մարմինը չէ, որը կարող է որոշում կայացնել նոր ՇՄԱԳ-ի վերաբերյալ:
Ղազարյանն ասաց, որ նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտության մասին որոշումը կարող է կայացնել բնապահպանության նախարարությունը՝ հիմնվելով տեսչական մարմնի ստուգումների վրա:
«Որպեսզի դա տեղի ունենա, Լիդիանը տեսչական կոմիտեին պետք է թողնի իր տարածք: Բայց որպեսզի Լիդիանը տեսչական կոմիտեին թողնի իր տարածք, պետք է նախ Լիդիանը իր տարածքում լինի, իսկ Լիդիանի տարածքն այս պահին շրջափակված է: Դրա համար վարչապետը խնդրեց քաղաքացիներին ապաշրջափակել տարածքը, որպեսզի Լիդիանը թույլ տա տեսչական մարմնին գալ տարածք ու ստուգել կասկածները, որոնք ունենք՝ հասկանալու նոր ՇՄԱԳ-ի կարիք կա, թե չէ», - ասաց Ղազարյանը:

Заявление премьер-министра в прямом эфире было результатом длительных обсуждений – Тагуи Казарян об эксплуатации Амулсарского рудника
10/09/2019 18:24
Всем очевидно, что в данный момент у государства нет какого-либо основания  препятствовать деятельности хозяйствующего субъекта, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат фракции «Мой шаг» Тагуи Казарян, касаясь заявления премьер-министра об эксплуатации  Амулсарского рудника.
«Во фракции изначально сформировался консенсус, что вопрос должен быть решен правовым путем, были оговорки, связанные с комментариями экспертного заключения. Вопрос обсуждался во фракции очень долго, несколько раз, и отдельном формате, и с премьер-министром, и с вице-премьером, и заявление премьер-министра в прямом эфире – результат этих длительных обсуждений. Во фракции все разделяют это мнение», - сказала она, добавив:
«Нам всем очевидно, что в правовом плане государство не имеет сейчас какого-либо основания препятствовать деятельности хозяйствующего субъекта».
Обратившись к необходимости проведения новой Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС), Тагуи Казарян сказала, что заключение ливанской компании ELARD было сделано в рамках уголовного дела и ELARD не тот орган, который может принять решение о проведении новой ОВОС.
Депутат также отметила, что решение о проведении новой ОВОС может принять министерство охраны окружающей среды на основании проверки Инспекционного органа по охране природы и недрам.
«Чтобы это произошло, компания Lydian должна допустить на свою территорию инспекционный орган. Но чтобы Lydian пустил на свою территорию инспекционный комитет, компания Lydian должна находиться на своей территории, а дороги к руднику сейчас заблокированы. Поэтому премьер-министр попросил граждан разблокировать дороги к Амулсару, чтобы компания Lydian позволила бы инспекционному органу пройти на территорию и проверить наши сомнения, чтобы понять есть ли необходимость в проведении новой ОВОС или нет», - сказала Тагуи Казарян.