Մենք ՀԱՊԿ-ում շարունակում ենք մնալ միայն այն բանի համար, որ Ռուսաստանը մեզ հանկարծ չպատժի. Արման Բաբաջանյան
10/09/2019 12:40
Ազգային ժողովի պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը պնդում է, որ Ադրբեջանը, չլինելով ՀԱՊԿ անդամ, ավելի ծանրակշիռ ներկայություն ունի ՀԱՊԿ ներսում, քան Հայաստանը, որը ՀԱՊԿ անդամ է։
«Այդ ներկայությունը Ադրբեջանի համար ապահովում են կազմակերպության անդամ Բելառուսը և Ղազախստանը։ ՀԱՊԿ-ում մեր միակ դաշնակիցը առայժմ միայն Ռուսաստանն է», - հայտարարեց Բաբաջանյանը՝ ընդգծելով, որ պետք է աշխատել Տաջիկստանին ու Ղրղզստանին դաշնակից դարձնելու ուղղությամբ։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին, Բաբաջանյանի խոսքով, ՌԴ-ն Հայաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունները կատարում է՝ ելնելով տվյալ պահի քաղաքական և աշխարհաքաղաքական կոնյունկտուրայից։ Մինչդեռ, ըստ պատգամավորի, Հայաստանը հանուն Ռուսաստանի պատրաստ է ամեն ինչի՝ նույնիսկ Հայաստանի պետական շահերի հաշվին։
«Մենք Ռուսաստանին տալիս ենք ամեն ինչ` փոխարենը ստանալով ոչինչ։ Այս պայմաններում ՀԱՊԿ-ի հետ կապված որևէ գործունեություն, գործողություն ընդամենը խորացնում է Հայաստանի արժանապատվության և ինքնիշխանության հաշվին Ռուսաստանին սպասարկողի մեր վիճակը։ Ընդամենը օրեր առաջ դեսպանների հետ հավաքում Հայաստանի ղեկավարությունը խոսում էր արտաքին քաղաքականության նոր ուղենիշների ու սկզբունքի մասին, այդ թվում՝ ինքնիշխանության մասին։ Դրանք շատ գեղեցիկ ելույթներ էին, որոնք որևէ աղերս չունեն իրականության, գործնական արտաքին քաղաքականության հետ։ Մենք ՀԱՊԿ-ում շարունակում ենք մնալ ու սպասարկել այդ կառույցի շահերը միայն այն բանի համար, որ Ռուսաստանը մեզ հանկարծ չպատժի», - հայտարարեց Բաբաջանյանը։

Мы продолжаем оставаться в ОДКБ только для того, чтобы Россия вдруг не наказала бы нас – Арман Бабаджанян
10/09/2019 13:44
Депутат парламента Арман Бабаджанян утверждает, что Азербайджан, не будучи членом ОДКБ, имеет в этой организации более весомое присутствие, чем Армения, которая является членом ОДКБ.
«Это присутствие обеспечивают для Азербайджана члены организации Беларусь и Казахстан. В ОДКБ нашим единственным союзником пока остается Россия», - заявил Арман Бабаджанян, подчеркнув, что нужно работать в том направлении, чтобы сделать Таджикистан и Киргизию своим союзником.
Что касается отношений с Россией, то, по словам Армана Бабаджаняна, Россия исполняет свои союзнические отношения с Арменией, исходя из политической и геополитической конъюнктуры. В то время как, по словам депутата, Армения во имя России готова на все, даже за счет государственных интересов Армении.
«Мы даем России все, взамен получая ничто. В таких условиях любая связанная с ОДКБ деятельность, действие  всего лишь усугубляют наше состояние обслуживающего интересы России за счет достоинства и суверенитета Армении. Только несколько дней назад в ходе встречи с послами руководство Армении говорило о новых ориентирах и принципе внешней политики, в том числе, о суверенитете. Это были очень красивые выступления, которые не имеют никакой связи с действительностью, с реальной внешней политикой. Мы продолжаем оставаться в ОДКБ и обслуживать интересы этой структуры только для того, чтобы Россия вдруг не наказала бы нас», - заявил Арман Бабаджанян.