Մադուրոն Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է գումարել Կոլումբիայից ագրեսիայի սպառնալիքի պատճառով
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է անվտանգության խորհուրդ գումարելու մասին Կոլումբիայից ագրեսիայի սպառնալիքի առաջ:
«Որպես պետության և կառավարության ղեկավար՝ ես որոշում եմ ընդունել Ազգային անվտանգության խորհուրդ գումարելու մասին, որը որոշումներ կընդունի Վենեսուելայի հասցեին Կոլումբիայի կառավարության մարտական սպառնալիքների վերաբերյալ»,- հայտարարել է Մադուրոն խորհրդի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ:
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր երեքշաբթի Կոլումբիայի սահմանին խոշորածավալ զորավարժությունների մեկնարկի մասին, որոնք կտևեն մինչև սեպտեմբերի 28-ը: Այս ժամկետում պետք է պատրաստության բերվեն սպառազինության բոլոր համակարգերը:
Վենեսուելայի նախագահի խոսքով՝ մոբիլիզացիայի մասին որոշումն ընդունվել է Կոլումբիայի սահմանին իրադարձությունների վերաբերյալ ռազմավարական հրամանատարության տվյալների վերլուծության հիման վրա: Կարակասը Բոգոտայի կողմից ագրեսիա է զգում, հայտարարել է Մադուրոն: Նա շեշտել է, որ Կոլումբիայի բռնության քաղաքականությունը պետք է Կոլումբիայում մնա, այն Վենեսուելային հարկավոր չէ:

Мадуро созвал Совет по нацбезопасности перед угрозой агрессии Колумбии
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о созыве Совета по национальной безопасности перед угрозой военной агрессии со стороны Колумбии.
"Как руководитель государства и правительства я принял решение созвать Совет национальной безопасности, который будет принимать решения относительно воинствующих угроз правительства Колумбии в адрес Венесуэлы", - заявил Мадуро на встрече с членами совета.
Ранее он объявил о старте 10 сентября масштабных военных учений на границе с Колумбией, которые продлятся до 28 сентября. В эти сроки должны быть приведены в готовность все системы вооружений.
По словам президента Венесуэлы, решение о мобилизации принято на основании анализа данных стратегического командования армии о событиях на границе с Колумбией. Каракас испытывает агрессию со стороны Боготы, заявлял Мадуро. Он подчеркнул, что политика насилия Колумбии должна остаться в Колумбии, она не нужна в Венесуэле.