Ռադան օրենք է ընդունել նախագահի իմպիչմենթի ընթացակարգի մասին
Ուկրաինայի խորհրդարանը երեքշաբթի կայացած նիստում ընդունել է պետության ղեկավարի իմպիչմենթի ընթացակարգի մասին նախագահական օրենքը: Այդ որոշումը պաշտպանել է 245 խորհրդարանական՝ անհրաժեշտ առնվազն 226-ի դեպքում:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ավելի վաղ հայտարարել է, որ առաջին օրինագծերից մեկը, որն ինքը պետության ղեկավարի պաշտոնում կներկայացնի խորհրդարանին, կլինի իմպիչմենթի ընթացակարգի մասին օրենքը: Ռադան այդ օրինագիծն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ: Մի շարք ընդդիմադիր խմբակցություններ հայտարարել են, որ խորհրդարանը չի կարող նույն օրը փաստաթուղթն ընդունել ամբողջությամբ, քանի որ պատգամավորներն իրավունք ունեն ուղղումներ առաջարկել:
«Ուկրաինայի Գերագույն ռադան կարող է իմպիչմենթի կարգով Ուկրաինայի նախագահին պաաշտոնից հեռացնել բացառապես նրա կողմից պետական դավաճանության կամ այլ հանցագործության կատարման դեպքում»,-ասված է օրենքի տեքստում:

Рада приняла закон о процедуре импичмента президента
Парламент Украины на заседании во вторник принял президентский закон о процедуре импичмента главы государства. Такое решение поддержали 245 парламентариев при необходимом минимуме в 226 голосов.
Президент Владимир Зеленский ранее заявлял, что одним из первых законопроектов, который он внесет на посту главы государства, будет закон о процедуре импичмента. Рада приняла этот законопроект в первом чтении во вторник. Ряд оппозиционных фракций заявили, что парламент не может в этот же день принять документ в целом, так как депутаты имеют право подать поправки. Оппозиция считает, что нарушение процедуры принятия закона дает основания оспорить этот документ в Конституционном суде.
"Верховная рада Украины может устранить президента Украины с поста в порядке импичмента исключительно в случае совершения им государственной измены или иного преступления", - говорится в тексте закона.