Սա հեղափոխություն չէ, սա չգիտեմ՝ ինչ է, կարելի է ասել, նույնիսկ, դեգրադացիա է. Արծվիկ Մինասյան (տեսանյութ)
13/09/2019 15:57
Ցանկացած աշխատատեղի ստեղծում պետք է ոգևորի բոլորին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ ներկայացուցիչ Արծվիկ Մինասյանն՝ անդրադառնալով  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, ըստ որի՝ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ պաշտոնապես գրանցված աշխատողների թիվը գերազանցել է 600 հազարի շեմը՝ կազմելով 606 հազար 40։
«Դա շատ լավ է, անշուշտ, տնտեսությունն այնպիսի օրգանիզմ է, որ, այո, աշխատատեղեր էլ են ստեղծվում, բայց նաև գործողներն էլ փակվում են։ Երբ որ խոսվում է 600 հազարի մասին ու, ընդհանրապես, ցանկացած աշխատատեղի ստեղծման մասին, հիմքը երկու տեղից է գալիս. առաջինը՝  վիճակագրության պետական կոմիտեի տվյալներն են, երկրորդը՝ ՊԵԿ-ում ներկայացված հաշվառման տվյալներն են», - ասաց Արծվիկ Մինասյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ որ հրապարակումներ են լինում, շատ լավ կլինի, որ մասնագիտական կոնկրետ եզրակացություններն էլ հետը լինեն։
«Լավ, երբ որ ասում եք  600 հազար և ավելի, դա նշանակում է, որ հիմա մեր հասարակության անդամների ճնշող մեծամասնությունը պետք է գոնե իր վրա զգա չէ՞ դա, բա ո՞ւր է, ինչո՞ւ մարդիկ չեն զգում։ Սրանք հարցեր են, որոնց մատերի արանքով չի կարելի նայել», - ասաց Մինասյանը։
Դաշնակցական գործիչն ընդգծեց՝ անպայման ամեն գնով դրական զարգացում ցույց տալու մոլուցքին պետք է վերջ տրվի։
Խոսելով գնաճի մասին, մասնավորապես, որ վարչապետը հայտարարել էր՝ Հայաստանում գնաճը պահպանվում է ցածր ու կառավարելի մակարդակում է, Արծվիկ Մինասյանն ասաց, թե խորհուրդ կտա, որ ոչ մասնագետները այդքան խորությամբ չխոսեն տնտեսական մի գործոնի մասին, որը պահանջում է նաև վերլուծություն։
«Գնաճը Հայաստանում միշտ էլ եղել է կառավարելի, այլ բան է, երբ որ մենք  խոսում ենք առօրյա կյանքում մարդկանց կողմից գնվող ապրանքների ու ծառայությունների իրական ազդեցության մասին ու դա համեմատում ենք գնաճի մեթոդաբանական հաշվարկի հետ», - ասաց նա։
Անդրադառնալով տնտեսական հեղափոխությանը՝ դաշնակցական գործիչն ասաց, թե երբ խոսվում է տնտեսական առաջընթացի մասին, պետք է մոռանալ հեղափոխություն բառը։
«Որովհետև հեղափոխությունը տնտեսական զարգացման և ներդումների ներգրավման ամենամեծ խոչընդոտն է», - ասաց նա։
Արծվիկ Մինասյանը նշեց, թե այն ամենը, ինչ կատարվում է, հեղափոխություն չէ։
«Սա հեղափոխություն չէ, սա չգիտեմ ինչ է, կարելի է ասել, նույնիսկ, դեգրադացիա է, աղավաղում է, բայց ոչ երբեք տնտեսական առաջընթաց», - ասաց նա։

Это не революция, я не знаю, что это, можно сказать даже деградация – Арцвик Минасян
Создание любого рабочего места должно всех воодушевлять, заявил представитель АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасянв беседе с корреспондентом Aysor.am, касаясь заявления премьер-министра Никола Пашиняна о том, что впервые в истории Армении число официально зарегистрированных работников превысило порог 600 тысяч и составило 606 тысяч 40.
«Это, безусловно, очень хорошо. Экономика такой организм, что, да, создаются также рабочие места, но также закрываются существующие рабочие места. Когда говорится о 600 тысячах, и вообще, о создании любого рабочего места, то данные поступают из двух мест: первое – данные государственного комитета статистики, второе – представленные Комитетом государственных доходов данные учета», - сказал Арцвик Минасян.
По его словам, было бы хорошо, чтобы вместе с такими публикациями представлялись бы также конкретные профессиональные выводы.
«Ладно, когда говорите 600 тысяч и больше, это значит, что преимущественное большинство нашего общества сейчас должно хотя бы чувствовать на себе это. А где это? Почему люди не чувствуют этого? Это вопросы, на которые нельзя смотреть сквозь пальцы», - заявил Арцвик Минасян.
Представитель АРФД подчеркнул, что нужно покончить с этим азартом обязательно и любой ценой продемонстрировать положительный результат.
Говоря об инфляции, и в частности о заявлении премьер-министра о том, что инфляция в Армении сохраняется на низком, управляемом уровне, Арцвик Минасян отметил, что советует, чтобы неспециалисты не говорили бы столь глубоко о таком экономическом факторе, требующем также анализа.
«Инфляция в Армении всегда была управляемой, другое дело, когда мы говорим о реальном влиянии покупаемых людьми в повседневной жизни товаров и услуг, и сравниваем это с методологическими расчетами инфляции», - сказал он.
Касаясь экономической революции, представитель АРФД отметил, что когда говорят об экономическом прогрессе, нужно забыть слово революция.
«Поскольку революция является самым большим препятствием для экономического развития и привлечения инвестиций», - заявил он.
Арцвик Минасян отметил, что все то, что происходит, не является революцией.
«Это не революция, я не знаю, что это, можно сказать даже деградация, искажение, однако, ни в коем случае не экономический прогресс», - подчеркнул Арцвик Минасян.