Ֆիլիպինների նախագահն առաջարկել է գնդակահարել կոռումպացված պաշտոնյաներին
Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն քաղաքացիներին առաջարկել է կրակել այն պաշտոնյաների վրա, որոնք կաշառք են պահանջում, բայց չսպանել նրանց, հայտնել է Manila Bulletin թերթը:
«Եթե դուք հարկ, տուրք եք վճարում կամ տեղեկանք եք ստանում, իսկ պաշտոնյաները կաշառք են պահանջում, խփեք նրանց: Իսկ եթե ձեզ մոտ զենք կա, ապա կարող եք կրակել նրանց վրա, սակայն մի սպանեք, որովհետև դատաքննության ընթացքում դուք կարող է ներում չստանաք», - հայտարարել է Ֆիլիպինների ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ կոռուպցիան խորապես արմատացել է երկրի գրեթե յուրաքանչյուր պաշտոնյայի մեջ: Դուտերտեն խոստացել է, որ նա, ով կրակի կոռուպցիոների վրա, չի ուղարկվի բանտ, այլ պարզապես լրջորեն կպատժվի ֆիզիկապես»:
Նախագահը նշել է, որ եթե «կաշառակերության դեպքեր տեղի ունենան իր վարչակազմում, ապա ինքը կկանչի կոռուպցիոներին և գանգատով դիմածին թուլ կտա հարվածել նրա դեմքին»:

Дутерте предложил стрелять в коррумпированных чиновников
Президент Филиппин Родриго Дутерте предложил гражданам стрелять в чиновников, требующих взятки, но не убивать их. Об этом сообщает в пятницу газета Manila Bulletin.
«Если вы оплачиваете налог, сбор или получаете справку, а чиновники при этом просят взятку - ударьте их. Если же у вас есть оружие, то можете стрелять по ним, однако не убивайте, потому что в ходе разбирательств вы можете не получить помилования», - заявил филиппинский лидер.
По его словам, коррупция глубоко укоренилась почти в каждом госчиновнике страны. Дутерте пообещал, что тот, кто выстрелит в коррупционера, «не будет отправлен в тюрьму, а будет только серьезно наказан физически».
Президент отметил, что если «случаи взяточничества произойдут в его администрации, то он вызовет коррупционера и позволит обратившемуся с жалобой ударить того по лицу».