ԱԺ նախագահի հայտարարությունը՝ ՍԴ-ում ստեղծված վիճակի մասին (Տեսանյութ)
Ազգային ժողովի այսօր շարունակվող հերթական նիստում ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Սահմանադրական դատարանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ։
Մասնավորապես, Միրզոյանը անդրադարձել է սեպտեմբերի 4-ին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանի դիմումի հիման վրա ՍԴ-ի կայացրած որոշմանը։
«Այս որոշումը կայացնելիս Սահմանադրական դատարանը պատշաճ քննարկման առարկա չի դարձրել և առանց հիմնավոր պատճառաբանության մերժել է ՍԴ երեք անդամի՝ գործի քննությանը մասնակցելու անհնարինության վերաբերյալ ՍԴ դատավորի դիմումը՝ դրանով իսկ հանրության շրջանում կասկածի տակ դնելով անաչառ դատարանի ապահովումը։
Ի հավելումն ՍԴՈ 1476 որոշման առնչությամբ ներկայացված հատուկ կարծիքներից մեկում տվյալ գործի համազեկուցողի կողմից ուղղակիորեն մատնանշվել է, որ դատարանը չհիմնավորված շտապողականություն է ցուցաբերել այս որոշման ընդունման հարցում և ըստ էության արձանագրել, որ որոշումը կարող էր այլ լինել, եթե չլիներ այդ շտապողականությունը։
Նույն կարծիքում, արձանագրելով գործի հիմքում ընկած խնդրի բարդությունն ու հանրային հնչեղությունը, համազեկուցողն անուղղակիորեն բարձրացրել է Սահմանադրական դատարանի մասին ՀՀ սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով այն բանավոր ընթացակարգով քննելու անհրաժեշտությունը, ինչը, սակայն, տեղի չի ունեցել։ Ընդ որում՝ այս ճանապարհով կայացված որոշումն ուղղակիորեն առնչվում է այլ դատական ատյանում քննվող մի գործի, որի շրջանակներում մեղադրանքը վերաբերում է ՀՀ-ում ժողովրդավարության ու սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված ոտնձգություններին և դրանով իսկ պատմական ու քաղաքական կարևորություն ունի ՀՀ-ի համար», - հայտարարել է ԱԺ նախագահը։
Անդրադառնալով Քոչարյանի դիմումի հիման վրա ՍԴ-ի որոշման բովանդակությանը՝ ԱԺ նախագահը ասել է, որ «Սահմանադրական դատարանն էականորեն շեղվել է օրենսդրական բացի առնչությամբ առավել քան մեկ տասնամյակ իր իսկ արտահայտած իրավական դիրքորոշումից»։
ԱԺ նախագահը նաև խոսել է ՍԴ-ի կողմից Վենետիկի հանձնաժողով և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու գործընթացին ու հայտնել կասկածներ՝ ի՞նչ ընթացակարգով է այդ դիմումը ներկայացվել երկու մարմիններին։
«Մինչ այժմ չեն փարատվել կասկածները, թե ինչ ընթացակարգով է Սահմանադրական դատարանը դիմել Վենետիկի հանձնաժողով ու ՄԻԵԴ՝ հաշվի առնելով այն, որ Սահմանադրական դատարանը համապատասխան աշխատակարգային որոշումներով արդեն իսկ կասեցրել էր տվյալ գործի քննությունը», - ասել է նա:
Բացի այդ, Միրզոյանի խոսքով, ՍԴ-ն առայսօր այդ գործերով պատասխանող ճանաչված ԱԺ-ին չի տրամադրել ՄԻԵԴ և Վենետիկի հանձնաժողով ուղղված դիմումների հայերեն տեսքտը։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է նաև ՍԴ ինքնավարության ու քաղաքական ազդեցության վերաբերյալ հանրության շրջանում առկա մտահոգություններին ու ընդգծել.
«2018-ի ապրիլին ուժի մեջ մտած սահմանադրական կարգավորումներով ՍԴ դատավորներին ՍԴ նախագահ ընտրելու իրավունք է վերապահվել, մինչդեռ այդ կարգավորումների՝ ուժի մեջ մտնելուց օրեր առաջ 2018-ի մարտի 23-ին ՍԴ անդամ, իսկ մինչ այդ պաշտոնում ընտրվելը ՀՀԿ անդամ, ԱԺ քաղաքական մեծամասնության ՀՀԿ անդամ, քաղաքական գործիչ Հրայր Թովմասյանի՝ ՍԴ նախագահ նշանակվելու փաստը, ինչպես նաև այդ փաստի բերումով այս պաշտոնում Հրայր Թովմասյանի՝ մինչև 2035 թվականը պաշտոնավարումը ըստ էության ՍԴ դատավորներին դատարանի նախագահ ընտրելու հնարավորությունից զրկել է։ Սա հանրության կողմից մեկնաբանվել է որպես իշխող քաղաքական մեծամասնության կողմից կամայականություն իր ներկայացուցչին ՍԴ նախագահի պաշտոնում նշանակելու, ինչպես նաև ոտնձգություն ՍԴ-ի ինքնավարության դեմ։
Հարգելի գործընկերներ, ես կարծում եմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովը, որպես ՀՀ ժողովրդի օրինական ու լեգիտիմ ներկայացուցիչ և առաջնային մանդատով օժտված միակ պետական ինստիտուտ Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում իր դիրքորոշումը պետք է արտահայտի վերը նշված խնդիրների կապակցությամբ»։

Арарат Мирзоян выступил с заявлением в связи с создавшейся вокруг Конституционного суда ситуацией
Спикер Парламента Армении Арарат Мирзоян обратился сегодня на заседании парламента Армении к создавшейся вокруг Конституционного суда Армении ситуации.
В частности Арарат Мирзоян коснулся принятого 4 сентября на основании заявления адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна Конституционным судом решения.
«При принятии этого решения КС не обсудил надлежащим образом и без обоснованной аргументации отклонил заявления судьи КС о невозможности участия в рассмотрении дела трех членов КС, тем самым поставив под сомнение обеспечение беспристрастного суда в обществе», - отметил он.
Касаясь содержания решения на основании заявления Роберта Кочаряна, спикер парламента отметил, что «в связи с законодательным пробелом Конституционный суд значительно отклонился от высказываемой им правовой позиции более одного десятка лет».
Спикер парламента, касаясь обращения  КС Армении к Венецианской комиссии и Европейскому суду по правам человека, выразил сомнение в связи с процедурой, согласно которой заявление было представлено этим двум структурам.
«По сей день не развеяны сомнения относительно того, по какой процедуре Конституционный суд обратился в Венецианскую комиссию и ЕСПЧ, принимая во внимание то, что Конституционный суд своими решениями уже приостановил рассмотрение этих дел», - сказал Арарат Мирзоян.
Кроме того, по словам Арарата Мирзояна, Конституционный суд по сей день  не предоставил Национальному Собранию армянский текст направленных Венецианской комиссии и ЕСПЧ заявлений.
Председатель парламента обратился также к обеспокоенности в обществе относительно независимости и политического влияния Конституционного суда.
«Согласно вступившим в силу в апреле 2018 года конституционным регулированиям судьям Конституционного суда предоставляется право избрания председателя КС. Однако за несколько дней до вступления в силу этих регулирований, 23 марта 2018 года факт назначения на должность председателя Конституционного суда члена КС, а до избрания на эту должность представителя РПА – парламентского большинства, политического деятеля Грайра Товмасяна, а также пребывание Грайра Товмасяна на этой должности до 2035 года в силу этого факта, лишило судей КС возможности избрания председателя  КС. Это воспринимается в обществе как произвол со стороны политического большинства, а также посягательство на независимость КС.
Уважаемые коллеги, я считаю, что Национальное Собрание Республики Армения, как законный и легитимный представитель народа Армении и наделенное первоочередным мандатом единственное государственное учреждение, должно в рамках своих полномочий выразить свою позицию в связи с вышеупомянутыми проблемами», - заявил Арарат Мирзоян.