Քոչարյանի փաստաբանը ակնարկեց, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանին այցելություններ են եղել որոշումը կայացնելուց առաջ
17/09/2019 14:17
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ուղղված ակնարկներ արեց՝ հայտարարելով, որ խափանման միջոցը վերացնելու հարցով որոշումը կայացնելուց առաջ նրան այցելություններ են կատարվել, սակայն փաստաբանը մանրամասներ չփոխանցեց։
«Ամեն անգամ, երբ պարոն Քոչարյանի կալանքի փոփոխության հարց պետք է քննվի, ակտիվանում են ճնշումները, հենց այդ հարցը դուրս է գալիս, ճնշումները պասիվանում են։ Վերջին ակտիվությունը տեղի է ունեցել երեկ՝ Ձեր կողմից որոշում կայացնելու նախօրեին։ Չեմ ուզում անդրադառնալ օդում կախված լուրերին՝ Ձեզ կատարած այցելությունների հետ կապված տարբեր մարդկանց կողմից։ Չեմ ուզում անդրադառնալ։ Ընդամենը ասում եմ, որ օդում կախված լուրեր կան, որ այսօրվա կառավարության անդամներից Ձեզ այցելություններ են կատարել...», -  դիմելով նիստը նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին՝ հայտարարեց Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը։
Փաստաբանին ընդհատեց մեղադրանքը դատարանում պաշտպանող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը և առարկություն ներկայացրեց փաստաբանի հայտարարությանը։
«Առարկությունը ընդունում եմ և հանում եմ հայտարարության այդ հատվածը», - արձագանքեց Օրբելյանը։
Դատախազ Բաղդասարյանը նյարդայնացավ. «Ուրեմն ցանկացած բան չի կարելի հայտարարել»։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հանեց դատախազի առարկությունը և թույլ տվեց, որ Օրբելյանը շարունակի ելույթը։
Օրբալյանն իր հերթին նշեց, որ պաշտպանում է գործընկերների միջնորդությունը խափանման միջոց կալանքը փոխել ու կիրառել գրավը որպես խափանման միջոց։

Адвокат Роберта Кочаряна заявил, что до принятия решения к судье Анне Данибекян приходили с визитами
17/09/2019 15:42
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян сегодня в ходе судебного заседания по делу 1 марта обратился в суде общей юрисдикции Еревана к судье Анне Данибекян, заявив, что перед принятием решения об отмене меры пресечения к ней приходили с визитами, однако адвокат не представил подробностей.
«Каждый раз, когда должен рассматриваться вопрос замены ареста господина Кочаряна, давления становятся активнее, как только этот вопрос снимается с повестки, давления становятся пассивнее. Последняя активизация произошла вчера – накануне принятия Вами решения. Не хочу обращаться к висящим в воздухе слухам о том, что Вас посетили различные люди. Не хочу обращаться. Всего лишь говорю, что есть висящие в воздухе сведения о том, что Вас посетили члены сегодняшнего правительства …», -  заявил Арам Орбелян, обратившись к председательствующему судье Анне Данибекян.
Прокурор Геворк Багдасарян прервал речь адвоката и представил возражение.
«Принимаю возражение и снимаю эту часть заявления», - сказал Арам Орбелян.
Прокурор Геворк Багдасарян рассерженно ответил: «Значит, нельзя заявлять все, что хотите».
Судья Анна Данибекян не приняла возражение прокурора и позволила Араму Орбеляну продолжить выступление.
Арам Орбелян в свою очередь отметил, что поддерживает ходатайство коллег о замене меры пресечения в виде ареста и применении залога в качестве альтернативной меры пресечения.