Հարգելի դատավոր, բարձրաստիճան պաշտոնյաները իրենց հայտարարությամբ երեկ Ձեզ ուղարկել են հստակ մեսիջ. Ալումյանի հայտարարությունը դատարանում
17/09/2019 14:06
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ։
Նա պնդեց, որ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անհապաղ վերացնելու և նրան ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը մերժելու մասին դատարանի որոշման պատճառը եղել են Հայաստանի բարձրագույն պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված հայտարարությունները։
«Քիչ առաջ դատարանի կայացրած որոշման պատճառ են եղել հանրապետության բարձրագույն պաշտոնատար անձանց կողմից արված հայտարարությունները և ուղիղ սպառնալիքները։ Բայց դրանք, լինելով սպառնալիք Սահմանադրական դատարանի հասցեին, իրենց էությամբ նաև դատարանին ուղղորդող հայտարարություններ էին, որովհետև այդ պաշտոնատար անձինք հանդգնեցին ասել, որ Սահամանդրական դատարանի որոշումն ապօրինի է, անօրինական։ Դրանով, հարգելի դատավոր, նրանք ուղարկեցին հստակ մեսիջ՝ ասելով, որ եթե Սահմանադրական դատարանի որոշումն ապօրինի է, ապա իրենք ապօրինի կորակեն խափանման միջոցի վերացման մասին որոշումը», - հայտարարեց Հայկ Ալումյանը։
Փաստաբանի դիտարկմամբ՝ առաջին դեպքը չէ, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաները իրենց հայտարարություններով միջամտում են այս քրեական գործով դատական ու մինչդատական գործընթացներին։ «Ես համոզված եմ, որ Դուք, որպես դատավոր, չէիք կարող Ձեզ վրա չզգալ այդ անհավասարակշռված հայտարարությունների ճնշումը, ձեր որոշման վրա չէր կարող չազդել երեկ տեղի ունեցածը», - հայտարարեց Ալումյանը։
Նկատենք, որ սեպտեմբերի 16-ին ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի որոշումը որոշ կասկածներ է հարուցում, և ԱԺ-ն պետք է այդ մասին դիրքորոշում հայտնի։ Բացի այդ, երեկոյան ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունը նիստում որոշել էր ՍԴ նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու գործընթաց սկսել։

Уважаемый судья, высокопоставленные должностные лица своим заявлением направили Вам вчера четкий месседж – заявление адвоката Айка Алумяна
17/09/2019 15:08
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна выступил сегодня с заявлением в ходе судебного заседания по делу 1 марта в суде общей юрисдикции Еревана.
Он подчеркнул, что причиной отклонения ходатайства об отмене ареста в качестве меры пресечения и немедленном освобождении Роберта Кочаряна являются заявления высокопоставленных должностных лиц Армении.
«Причиной принятого немногим ранее судом решения были озвученные высокопоставленными должностными лицами Армении заявления и прямые угрозы. Однако эти заявления, будучи угрозами в адрес Конституционного суда, по сути, были направлены также суду, поскольку эти должностные лица посмели заявить, что решение Конституционного суда незаконно. Тем самым, уважаемый судья, они направили четкий месседж, сказав, что если решение Конституционного суда незаконно, то они посчитают незаконным также решение об отмене меры пресечения», - заявил Акй Алумян.
По мнению адвоката, это не первый случай, когда высокопоставленные чиновники своими заявлениями вмешиваются в судебный и досудебные процессы по уголовному делу.
«Я уверен, что Вы как судья, не могли не почувствовать на себе давление этих неуравновешенных заявлений, на Ваше решение не могло не повлиять то, что произошло вчера», - заявил Айк Алумян.
Отметим, что 16 сентября спикер парламента Армении Арарат Мирзоян заявил, что решение Конституционного суда по делу Роберта Кочаряна вызывает определенные сомнения и Национальное Собрание должно выразить свою позицию.
Кроме того, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил накануне во время пресс-конференции, что считает решение Конституционного суда по делу Роберта Кочаряна незаконным.
Уже вечером фракция «Мой шаг» на закрытом заседании приняла решение начать процесс прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна.